Újraéled a mamut?

Jégben tökéletesen konzerválódott mamutborjat találtak Szibériában, az észak-oroszországi Jamal-félszigeten. A hat hónapos állat a becslések szerint tízezer évvel ezelőtt pusztult el, a legutóbbi jégkorszakban, amikor a hatalmas lények kezdtek kihalni a bolygóról. A kis mamutot egy dámszarvaspásztor találta meg, s ugyancsak elcsodálkozott, hogy az állat ormánya, szemei még mindig épek, és testén szőr is maradt.

KaleidoszkópPethes József2007. 07. 20. péntek2007. 07. 20.
Újraéled a mamut?

A kutatók is szenzációsnak minősítik a leletet. Eddig három hasonló állat került elő, közülük a most megtalált örvend a legjobb állapotnak. Egyes tudósok szerint olyannyira ép, hogy talán még klónozható is. Ha ugyanis ivarsejteket vagy egyéb, életképes DNS-t tartalmazó sejtet találnak benne, akkor még életre is kelthetik a hasonmását. Ez a folyamat úgy mehetne végbe, hogy a kinyert hímivarsejtet egy élő rokon, például ázsiai elefánt petesejtjébe fecskendezik, és így megpróbálnak létrehozni egy hibridet. Más lehetséges megoldás, hogy a mamutsejt magját egy olyan elefántsejttel egyesítik, melyet megfosztottak saját DNS-étől. Úgy gondolják, talán ez lehet az utolsó esély a mamutok feltámasztására, ugyanis igen értékes szibériai mamutleletek tűntek már el az elefántcsont, a bőr, szőr és egyéb testrészek feketekereskedelme miatt. Észak-Oroszország távol-keleti részén a helybeliek maradványok után kutatnak a fagyott altalajban, hogy azokat pénzzé tehessék, így több tetem kerül az illegális kereskedők, mint a kutatók birtokába.
A közelmúltban talált mamutcsemete jó kezekbe került, egy tokiói egyetemre szállították tüzetes vizsgálatra. Máig rejtély, hogy az ötmillió évvel ezelőtt megjelent állatok miért pusztultak el hirtelen. Talán klímaváltozás vagy éhínség következtében? Az utolsó mamutnépesség egy szigeten élt, és mintegy ötezer évvel ezelőtt tűnt el.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!