Ókori víg napok

Vajon milyen hangszereken játszottak az ókorban? Hogyan szólt a zene, amire táncoltak, hogyan mulattak az akkori emberek? Mindezt megtudhatták azok, akik ellátogattak a Nagytétényi Kastélymúzeumba, ahol harmadszor rendezték meg az Ókori víg napok a kentaur kertjében című programsorozatot.

KaleidoszkópPethes József2007. 09. 28. péntek2007. 09. 28.
Ókori víg napok

Fölvetődhet a kérdés: mi köti a gyönyörű barokk kastélyt az ókorhoz? Király Elvira igazgatónő megindokolta: a kastélyparkból a nyolcvanas években elvitt római kori kentaurszobor végre visszakerült, és ismét a park dísze. A másik kapocs a régmúlthoz, hogy a kastély egykori római település helyén létesült. (Az épület szomszédságában találhatók Campona Castellum római kori erődítmény maradványai, itt a Magyar Nemzeti Múzeum és a kerületi önkormányzat tervei szerint régészeti park nyílik majd.) Mindeme történelmi előzmények jogosítják föl a kastély vezetését arra, hogy ókori hangulatot varázsoljanak a kertbe.
Az ókori víg napok koncertjein megszólaltak az ókori hangszerek, felidéződtek a régi dallamok a Szent Kristóf Régizene-együttes játékában. A zenészek megpróbálták rekonstruálni az akkori dallamokat annak alapján, hogy a leletek feltárása közben a régészek a sírokban a hárfához hasonló hangszert is találtak, amelyhez kottamegfejtés is tartozott. (Az együttes tagjai egyébként – múzeumi példányok alapján – számos hangszert saját maguk készítenek el.) Érdekesek voltak az akkori hangszerek, mint például a tengerikagyló kürt, a zergekürt, a hárfa, a líra vagy teknőchárfa, a pánsíp, a sámánsíp, a tuba, a sistrum, valamint az aulosz nevű fúvós hangszer, a lant és harangjáték. Kiderült az is, hogy az akkori zene nagyon is hallgatható, egy-két fülbemászó dallamból akár mai sláger is lehetne.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek