Szeretkezz józanul!

A férfiasság félreértelmezéséből fakadó tévhit, hogy az alkohol potensebbé, így a nemi aktusra is készebbé tesz. Hasonlóan a dohányos ember is tettre készebbnek érzi magát mindenre, ha ott lóg a cigaretta a szájában. Mint ahogy ideig-óráig a kövér, elhízott test is nagyobb erőt mutathat.

KaleidoszkópValló László2007. 10. 19. péntek2007. 10. 19.
Szeretkezz józanul!

Hosszabb távon azonban kibukik az igazság: a mértéken fölül fogyasztott alkohol, a dohányzás és a túlsúly valójában meggyengíti a férfiak általános egészségi állapotát, és e három mozzanat együtt különösen is veszélyezteti a potenciát. S kiderül, hogy az erő az egészségben, a potencia megmaradása a józan, kiegyensúlyozott életben rejlik. Ezt újabban egy nemzetközi orvoskonferencia is megerősítette.
A tanácskozáson többek között szó esett az amerikai Buffalo Egyetem munkatársainak vizsgálatáról, akik dohányos és nem dohányzó férfiak spermiumainak megtermékenyítő képességét hasonlították össze. A kísérlet során kettészeltek egy petesejtet (női ivarsejtet) és a két részt két külön edénybe tették. Ezt követően az egyik edénybe dohányosoktól vett spermiumokat tettek (ondósejteket, hím ivarsejteket), a másikba olyan emberek spermiumait, akik nem dohányoztak. Három óra múltán megszámolták, hogy melyik edényben hány darab spermium tapadt meg a petesejt felületén. Kiderült, hogy a nem dohányzók spermiumainak megtermékenyítő képessége 75 százalékkal múlta fölül a dohányosokét.
A kutatók többsége úgy látja, hogy a férfiak nemzőképességének csökkenésében az ondósejtek számának visszaesése, alakjuk eltorzulása és korábbi rendezett mozgásuknak szertelenné válása játszik fő szerepet. Emiatt a spermiumok nem vagy csak sokkal ritkábban képesek megtapadni a petesejt felületén, illetve befúródni és megtermékenyíteni. A genetikai vizsgálatok viszont egyértelművé tették azt, hogy időskorban sok olyan spermium képződik, amelynek feji részében már tökéletlen (töredezett) az örökítőanyag, és ezért képtelen megtermékenyíteni a petesejtet. Emellett megnő annak a veszélye is, hogy a megfogant gyermek születési rendellenességgel jön a világra.
Az orvoskonferencián megerősítették azt a kevésbé ismert tényt, hogy a férfiak nemzőképessége is csökken az idő múlásával (nemcsak a nőké), és ez döntő többségüknél már a negyvenes éveik elején elkezdődik. Az egészségtelen életmód ezt fölgyorsíthatja, az impotencia veszélye megsokszorozódhat. Ám életmód-változtatással jelentősen növelhető a sikeres megtermékenyítés esélye. Így ha egy középkorú férfi fölhagy a dohányzással, csak kis mértékben fogyaszt alkoholt és lead legalább tíz kilót, jó esélye marad a gyermeknemzésre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek