Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tízezer ember életét nyomorította meg az a gyógyszer, amelyet az egykori Nyugat-Németországban működő Grünenthal nevű düsseldorfi cég vitt a piacra kerek ötven esztendővel ezelőtt, 1957 telének kezdetén. A szörnyű mellékhatásairól elhíresült készítményt, a Contergant elsősorban pánikbetegség és migrén ellen ajánlották, s megjelenésekor még vényköteles sem volt, így bárki megvásárolhatta. Vették és szedték az áldott állapotban lévő anyák is, annál inkább, mert számukra külön is ajánlotta a cég hányinger ellen, valamint nyugodt alvásuk érdekében.
A Contergan egyre népszerűbbé vált Németországban és külföldön egyaránt, ahová a vállalat szállított. (Miután szabadon vásárolhatták, a cégnek különösen is nagy hasznot hozott.) Néhány hónap múltán azonban fordulat következett be: egyre-másra születtek a kezek, lábak, sokszor mindkettő nélküli gyerekek, a belső szervi rendellenességgel világra jöttek, a lelki-idegi kórban szenvedők, az érzékszervi fogyatékosok.
A gyanú a Conterganra terelődött, hiszen hamar kiderült: a torzszülött gyermekek anyukái mind ezt a gyógyszert szedték. A gyártó cég (a Grünenthal) azonban állta a sarat: fennen tagadta, hogy készítményének köze lenne ehhez a borzalomhoz. Politikai kapcsolatainak köszönhetően elérte, hogy nem tiltották be, csupán vénykötelessé tették a Contergant. Nem sokkal később egy Wildukind Lenz nevű kutató orvos közhírré tette, hogy a „gyógyszer” egyik legfőbb összetevője, a thalidomid, bizonyítottan súlyos mellékhatások okozója. Nem kis részben e közlés hatására 1961 őszén végre betiltották.
A német közszolgálati televízió a napokban vetítette döbbenetes dokumentumfilmjét a most ötven év körüli, még élő Contergan-gyermekekről. Akik már meglett emberek, és egész szánalmas, küzdelmes életük vád és emlékeztetés a Grünenthal számára – ahogy például tolószékből vásárolnak fogaikkal, vagy ahogy csonka kézzel küszködve kezelik a számítógép billentyűzetét. A düsseldorfi cég máig nem ismerte el felelősségét. Azzal, hogy befizetett száztízmillió márkát az áldozatait támogató állami alapba, az ügyet lezártnak tekinti.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu