Sétálásból energia

Miközben jövünk-megyünk, kezünket, lábunkat mozgatjuk, merő energiapazarlás az életünk. Legalábbis az emberi testmozgás hasznosításán dolgozó mérnökök szemszögéből, akik már eddig is jó néhány ötlettel és eszközzel álltak elő azért, hogy ez ne így legyen.

KaleidoszkópValló László2008. 02. 22. péntek2008. 02. 22.
Sétálásból energia

Megalkották például azt a karórát, amelynek tartozékaként egy szerkezet a kar mozgatásával keletkező mozgási energiát elektromos energiává alakítja, ezt egy kis akkumulátorba gyűjti össze, ami pedig az órát működtető apró elektromos motort táplálja. Az ő műhelyükben született meg az a hátizsák is, amiben egy nehezék mozog föl-le, követve a gyalogos mozgását, és ennek révén termel energiát. De megemlíthetjük az energiatermelő cipőt is, aminek „lelke” az a cipőtalpba épített energiaátalakító kis eszköz, ami a rá nehezedő nyomásból „hoz ki” elektromos áramot.
E műfaj legfrissebb újdonsága kanadai kutatók találmánya: a – nevezzük így – láblengető áramfejlesztő. Az eszközt a térdre csatolják, amely így a lábszár előre lendülő mozgását hasznosítja, ezt alakítja elektromos árammá. Amivel – ha egy kicsit sietősre fogja a viselője – akár annyi energia is előállítható percenként, amennyivel félórán át lehet mobiltelefonon beszélgetni. De az így nyert (és akkumulátorban tárolt) energia a különböző kommunikációs eszközök működtetésén túl fölhasználható például a szívritmus-szabályozó készülék energiaellátására is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek