Mozaik

Kőkorszaki aranylánc, sétáló holdbázis, áltudomány

Kaleidoszkóp2008. 04. 18. péntek2008. 04. 18.
Mozaik

Arany nyaklánc a kőkorszakból
Kőkalapáccsal formálták: aranyrögökből lapították, hajlították és egy kemény, henger alakú tárgy körül „kovácsolták” annak az ékszernek a darabjait, amelyre nemrégiben bukkantak Dél-Peruban, a Titicaca-tó közelében. A különös nyaklánc kilenc darab hengeres aranylemezből áll, amelyek között a kutatók szerint egykor drágakövek (például türkizkövek) lehettek, ezzel is növelve az értékét. A különös leletet egy őskori, időszámításunk előtt 3300 és 1500 között lakott falu temetőjének föltárása során fedezték föl. Az ékszer egy felnőtt ember állkapocscsontjával együtt fordult ki a földből, a régészek szerint egy fiatalabb felnőtt vagy egy idősebb nő ékesíthette magát vele. A szakértők számára a legnagyobb szenzációt a lelet kora jelenti. Kiderült: négyezer éves, és így a kontinens legrégibb ékszere. Ami azt jelenti, hogy ez a mestermunka ősi életformában létező, vadászó és gyűjtögető népcsoport körében született, amelynek ötvös tehetségű tagjai – kőkalapáccsal a kezükben – kiváló aranyműveseknek bizonyultak.

Sétáló holdbázis
Egyre komolyabban készül a Holdra a NASA (az amerikai űrkutatási hivatal): hamarosan elkezdődik annak a szerkezetnek a földi tesztelése, amelyben egy egészen új elképzelés ölt testet: lábakkal és kerekekkel fölszerelt, mozgó robot hordozza a hátán az egész holdbázist. A tizenöt tonnás lakrész személyzete így szó szerint kedvére sétálgathat majd az égitesten – mintha egy óriási teknősbéka hátán ülnének. A több mint hét méter széles, hat méter hosszú és – lábaival együtt – ugyanilyen magas járószerkezet a rugalmas lábaival jobban alkalmazkodik a nehéz terepviszonyokhoz, mint ha csupán kerekei lennének – egyenletes terepen persze kerekekre vált a szerkezet.

Az áltudományok ellen
Magyar tudományos csatorna indult a világhálón a hazai és külföldi tudományos ismeretek és eredmények széles körű megismertetése céljából. A www.tudasmedia.hu honlapon elérhető TTV TudásMédia műsorában megtalálhatók többek között a Mindentudás Egyeteme új és korábbi előadásai, a Mindentanulás című felnőttképzési műsor epizódjai, az újdonságokkal pedig a heti TudományMagazin szolgál. Az új tematikus csatorna életre hívásában nagy szerepe van az áltudományok egyre erőteljesebb és gátlástalanabb nyomulásának a tömegmédiában, amelyek ellen a műsor szerkesztői a friss kutatási eredmények bemutatásával, illetve háttéranyagok készítésével veszik föl a harcot. A cél a következetes és kritikus válaszadás a tudomány eredményeit megkérdőjelezők, a tudománytalan nézeteket terjesztők médiabeli megnyilvánulásaira.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek