Halott vidék bölényei

Rövidesen kísérleti jelleggel bölénycsordát telepítenek a csernobili tiltott övezetbe, hogy megfigyeljék, miként reagálnak az állatok az ottani létfeltételekre. A hatalmas állatokat a felrobbant reaktor körül kialakított 30 kilométeres tiltott övezeten belülre, egy radioaktív anyaggal kevésbé szennyezett, 20 hektár kiterjedésű, elkerített helyre viszik.

KaleidoszkópUjlaki Ágnes2008. 07. 04. péntek2008. 07. 04.
Halott vidék bölényei

„A Csernobil körüli tiltott zónán belül nem egyforma a sugárszenynyezés szintje, vannak nagyon szennyezett és részlegesen szennyezett, az állatoknak megfelelő helyek” – jelentette be Volodimir Sandra, a rendkívüli helyzetek minisztere. A kísérlethez azért választották ezeket az állatokat, mert a bölények az ukrán erdők legnagyobb testű lakói, és a helyi éghajlati viszonyok megfelelőek számukra. Az állatvédők tiltakozását figyelmen kívül hagyják.
Minden idők legsúlyosabb atomkatasztrófája 1986. április 26-án történt az ukrajnai (akkor a Szovjetunió tagállama) Pripjaty és Csernobil városok melletti atomerőműben. A védőépületek hiánya miatt radioaktív szennyeződés hullott a Szovjetunió nyugati részére, valamint Európa más területeire is. A mai Ukrajna, Fehéroroszország és Oroszország területén hatalmas sávok szennyeződtek, mintegy kétszázezer embert kellett kitelepíteni.
Az akkori szovjet kormány – és ennek nyomán a szocialista tábor – a szokott módon reagált: megpróbálták eltitkolni a történteket. A politikai ködösítés nyomán világméretű pánik tört ki. A felrobbant erőművet betonszarkofággal takarták. A gigászi betonkoporsó alatt forró és  sugárzó betontörmelék, urán fűtőelemek, plutóniummaradványok, összesen hatszázezer tonna atomláva sugárzik, hasad, fortyog, még évszázadokig. Hogy meddig marad helyben – ki tudja?
Sokak fantáziáját foglalkoztatja a tragédia. A katasztrófaturisták már  a legtilosabb övezet határáig merészkednek, és tovább is mennének. Nekik jó hír: ha a bölények túlélik, újabb turistaösvényeket nyitnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek