Divatba jött a cár

Sok-sok évtized óta nem látott tisztelet és érdeklődés övezi napjainkban az utolsó orosz cár, II. Miklós emlékét – ezt bizonyítja az Oroszország neve elnevezésű szavazás állása. Közben pedig eltűntek a 90 évig tanult jelzők, sehol sincs már a „véres kezű zsarnok”, a „népgyűlölő”, az „ostoba, befolyásolható” Romanov.

KaleidoszkópUjlaki Ágnes2008. 08. 01. péntek2008. 08. 01.
Divatba jött a cár

Mostanában egy felvilágosult, művelt, szerény, de mégis nagy uralkodó, egy haladó gondolkodású, szociálisan érzékeny államférfi képe bontakozik ki a birodalmi nosztalgiákra ismét fogékony oroszok előtt. A cári család kivégzésének 90. évfordulóján kiállítások, filmek, könyvek bizonyítják nagy formátumú személyiségét. Pedig az állam hivatalosan máig sem rehabilitálta a „politikai bűnözés” vádja alól.

II. Miklós 1917 márciusában mondott le a trónról. Az ideiglenes kormány utasítására letartóztatták, Carszkoje Szelóba vitték, majd az Urálba száműzték. A cárt tárgyalás nélkül gyilkolta meg egy bolsevik különítmény 1918. július 17-én éjszaka az uráli Jekatyerinburgban, egy ház pincéjében. Őt, feleségét, Alexandra cárnét, négy lányukat, kisfiukat és a személyzetet agyonlőtték. Az „ítéletben” az szerepelt, hogy az orosz nemzet felett gyakorolt kegyetlen zsarnokság bűne miatt végezték ki. Több mint hét évtizedig tabu volt a cári család halála.

Aztán új idők jöttek Oroszországban is. A család nevében a Spanyolországban élő Marija Vlagyimirova nagyhercegnő fordult a moszkvai bírósághoz, a vád megsemmisítését kérve. Több évig húzódó jogi csatározás után tavaly elutasították a beadványt. Végül a Legfelsőbb Bíróság ítélete kimondta: a cár rehabilitálása azért nem szükséges, mert nem politikai megtorlás, hanem csak „egy hatalmi visszaélés” történt. Manapság egyre többen protestálnak az ítélet ellen, s közben egyre nő a mártír cár rajongóinak tábora. Sokan pedig divatból követik az új kultuszt.

Az ortodox egyház 2000-ben szentté avatta II. Miklóst. Most pedig arról írnak a lapok, hogy a cár uralkodásának 22 éve alatt a birodalom 22 millió fővel gyarapodott...


ELSŐK. Németországban Konrad Adenauert, Nagy-Britanniában Winston Churchillt, Csehországban IV. Károly királyt választották a legnagyobbnak.

Már nagyon korán elterjedt, hogy a cár egyik lánya, Anasztázia nagyhercegnő valahogy túlélte a mészárlást. Felépült súlyos sebeiből és valahol elrejtőzött. Ezzel az alaptalan legendával aztán szélhámosok is visszaéltek. A romantikus történetet filmek, regények dolgozták fel.

HARC A Nagyságért. Sztálin csak néhány szavazattal van lemaradva II. Miklós cár mögött „a legnagyobb orosz” címért folyó versenyben – ám aggasztóan sokáig vezetett az internetes szavazáson. Sok más nemzethez hasonlóan Oroszország is meghirdette ezt a versenyt. Eddig két és fél millióan szavaztak, és az orosz értelmiség ijedten ocsúdott: ha nincsenek észnél, igencsak szégyenletes eredménnyel zárul szeptemberben a voksolás. Sokáig ugyanis az a Joszif Visszarionovics Sztálin vezetett, akinek több honfitársa vére szárad a lelkén, mint bárki másnak. Kampányba kezdtek, aminek hatására jelenleg módosulni látszik a sorrend: az utolsó cár mögött második Sztálin, harmadik Lenin. Jól szerepel Vlagyimir Viszockij költő-énekes, Jurij Gagarin űrhajós és több nagy uralkodó is. Élő személyre – így az igen népszerű Vlagyimir Putyinra – nem lehetett szavazni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek