Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mi az, ami az éhségnél is roszszabb? A szomjúság. Ma a világ egyötödének – 30 országnak – jelent gondot az egyre súlyosabbá váló vízhiány. Az előrejelzések szerint húsz év múlva ez az arány a Föld népességének egyharmadát érinti majd. De már ma is több mint kétmilliárdan vannak azok, akik nem jutnak tiszta, egészséges ivóvízhez. És a helyzet csak egyre roszszabb lesz, hiszen az előrejelzések szerint 2050-re már kilencmilliárdan élünk a Földön. Egy, a mainál melegebb, szárazabb éghajlatú bolygón.
Kép: (UNMIS PIO/Fred NOY, 1st November 2006, administrative unit of Abu A Goura, Nyala region, 1970 km west of Khartoum, Southern Darfur) On their way back to the south, Nomads are watering their cattle in a dried waddi (river bed) close to one of the FAO (Food & Agriculture Organization) /Government of National Unity-marked nomadic routes. To avoid conflict between farmers and nomads, FAO is establishing grazzing area in the vincinity. In the future, nomads'cattle will be able to grazze in special area, avoiding farmers' field., Fotó: UN Photo/Fred Noy
Noha bolygónk több mint kétharmadát víz borítja, ennek 96 százaléka sós tengervíz, 2 százaléka jég. Két százalék marad ivásra, főzésre, tisztálkodásra, a megművelt földek öntözésére, állatok itatására, ipari felhasználásra – valamint autómosásra, fürdőmedencék feltöltésére, szökőkutakra, habfürdőzésre. És ez utóbbiak szinte parttalan pazarlására... Ha az USA állampolgára vagy, naponta 400 litert használsz el átlagosan, európaiként ennek kevesebb mint a felét – ha pedig Afrikában élsz, alig egytizedét.
Egyébként az édesvíz 70-80 százalékát a mezőgazdaság használja fel. A termelés hatékonyságának növelése megkívánja a fokozott öntözést, és különösen vízigényes az állattartás. Az egyre fogyó vízkészlet csökkenti az élelmiszer-termelést, miközben a világ népessége növekszik – néhány évtized múlva éhhalál és szomjhalál vár Afrika és Délkelet-Ázsia népeinek nagy részére? Igen, hacsak nem veszi nagyon komolyan a világ a fenyegetést. Jó hír, hogy számos ország – Közel-Keleten például szinte mindegyik – kulcskérdésként kezeli már a vízproblémát.
Ha nem lesz megoldás, eljön a tömeges halálozások, a kontinensek közötti népvándorlások, fegyveres erőszakkal megszerzett vízterületek, háborúk kora, és nem csak az afrikai sivatagi országokban. Amikor már nem olajért, nem nyersanyagokért, hanem a vízért folyik az élethalálharc.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu