Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Újfent találkozott a Biblia meg a tudomány, és – ahogy az már ilyenkor lenni szokott – összecsaptak a kutatók. A legújabb vita tárgya: azok a Jordániában föllelt 3000 éves rézbányák, amelyek a feltáró régészek szerint Salamon zsidó király bányái voltak. A Biblia arról tudósít, hogy a bölcsességéről híressé vált Salamon Dávid fiaként követte apját Izrael trónján. Uralkodása idején mérhetetlen gazdagságot halmozott föl, kincseinek, udvartartásának még a szomszédos uralkodók is csodájára jártak. S hogy mi alapozta meg ezt a nagy gazdagságot? Például a bányák kincsei.
A fölfedezők, a Kaliforniai Egyetem régészei állítják: a világ legnagyobb, legősibb és legjobb állapotban fennmaradt bányáira bukkantak. S hogy megbizonyosodjanak ezek koráról, szénmintát vettek a bányák környezetében talált olvasztási salakból. (A rézércből ugyanis hatalmas fahasábok elégetésével olvasztották ki akkoriban a színtiszta rezet, az így létrejött és máig megőrződött faszén keletkezési ideje pedig jól bemérhető a korszerű radiokarbonos kormeghatározás eszközeivel.) E munkával az Oxfordi Egyetem kutatóit bízták meg, akik megállapították, hogy a lelet 3000 éves, az időszámításunk előtti X. században keletkezett. Vagyis abban az időben, amikor Salamon élt. (Salamon, Izrael harmadik királya i. e. 1000 körül született, 970-ben került a trónra és 928 körül halt meg Jeruzsálemben.)
A kritikusok így érvelnek: a fölfedező régészek túlértékelik a radiokarbonos kormeghatározás során kapott adatokat. Szerintük abban a korban senki nem élt a bánya környékén, sőt akkor még Jeruzsálem területe is lakatlan volt, így semmiképpen nem lehetett egy birodalom középpontja. A régészek válasza: nem hihetünk el mindent, ami az ősi írásokban szerepel, azonban e kutatási eredmények egybeesést mutatnak a Bibliával. Az adatok nem hagynak kétséget számunkra a bányák működésének idejéről.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu