Ugyan a számítógépes vírus születésének pontos körülményeit nem ismerjük, de az informatikai legendárium szerint az elsőt Fred Cohen, a Dél-kaliforniai Egyetem doktoranduszhallgatója írta 25 évvel ezelőtt. Találmányát be is mutatta a számítógép-biztonsági szemináriumon.
Tanára, Leonard Adlerman vírusnak nevezte el a rejtett programot. (Másik történet szerint a „digitális betegség” egy évvel korábban jelent meg, létrehozója Richard Skrenta, egy 15 éves diák volt.)
Az első igazán fertőző vírus az 1992-es Michelangelo volt: tízezernél több számítógépet tett tönkre. Az évek alatt a legtöbb kalamajkát a Word szövegszerkesztőben megbúvó makrovírusok okozták, őket az e-mailben terjedő vírusok követik. Számuk folyton emelkedik: jelenleg naponta ötezer – évente majdnem kétmillió! – új kártékony programocska jelenik meg.
Fiatalabb rokonaik, az internetes férgek 20 éve támadják számítógépeinket. 1988 novemberében a Morris Worm férget Robert Tappan Morris számítógép-tudományi szakember indította útnak. Ő persze nem akart semmi rosszat, igazából csak a világháló nagyságát akarta valahogyan felbecsülni. Csakhogy a féreg végül mintegy 60000 számítógépet támadott meg, és ezzel gyökeresen megváltoztatta a világhálót. Ugyanis míg a klasszikus vírusok programokat fertőznek meg, a férgek az áldozatok infrastruktúráját használják a további elterjedésükhöz.
Cohen, Skrenta és Morris annak idején nem rosszindulatból cselekedett, de a mai vírusok alkotói már csalni akarnak. Ők profi bűnözők, akik bankszámlák, hitelkártyák adataira és egyéb visszaélési lehetőségekre vadásznak.