Lábastyúk veleszületett hőmérővel

Ausztrál környezetvédők legújabb törekvése: megőrizni a csak náluk honos természeti ritkaság, a homoki lábastyúk életterét, és lehetővé tenni nagyobb arányú szaporodását. Mindezt az Uluru-Kata Tjuta nemzeti park területén, ahol az ország egyik nevezetessége, az Uluru, Földünk legnagyobb egy darabból álló sziklatömbje áll.

KaleidoszkópValló László2009. 02. 19. csütörtök2009. 02. 19.
Lábastyúk veleszületett hőmérővel

Itt kapirgál ez a jókora tyúk méretű madár, amelynek hímje és tojója egyforma. És itt költi ki a tojásait, veleszületett ergonómiai, hőtani és egyéb ismeretekkel fölvértezve.
A lábastyúk ámulatba ejtő műve a költőfészek, amelyet a hím és a nőstény együtt készít. Már a mérete is rendkívüli: mintegy öt méter átmérőjű és egy méter mély az a gödör, amelyet kiásnak. Ezt lombbal, gallyal, egyéb növényi maradvánnyal töltik ki, közepében egy kis helyet hagynak a tojások számára. Az egészet földdel takarják, és várnak az esőre. Ha megérkezik, a kupac átnedvesedik, és megindul a szerves anyag bomlása. Ettől a költőfészek fölmelegszik, és alkalmassá válik a tojások befogadására. (A nőstény a hegyükre állítja valamennyit, mert csak így bírják ki a földtakaró nyomását.) Tojásrakás után a hím gondoskodik arról, hogy a fészek hőmérséklete folyamatosan 35 Celsius-fok legyen. Ennek érdekében (a csőrével vagy a nyelvével érzékelve) rendszeresen méri a költőhalom hőmérsékletét. Ha erősen tűz a nap, földet kapar a halomra, nehogy túlmelegedjen a fészek, ha pedig hidegebb idő jön, levesz a földrétegből, hogy a napsugár be tudjon hatolni, és melegítse a tojások környezetét. Hőkiegyenlítő munkáját olyan pontosan végzi, hogy egy foknál többel sem lejjebb, sem följebb nem tér el a fészek hőmérséklete az ideális 35 foktól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek