Szerencsét hoz a sárkány éve

Világszerte hatalmas ünnepségekkel köszöntötték a február 10-én megkezdődött sárkány évét. A kínai újév vagy holdújév a világ népességének egynegyede számára az év legnagyobb ünnepe, és nem csak Kínában, de Kelet-Ázsia más országaiban is ünneplik.

KaleidoszkópPuskás Kati2024. 02. 18. vasárnap2024. 02. 18.

Kép: Visitors watch a show with sculptures of a 140-meter long dragon (L) and a god of fortune (C) around the Supertrees observatory at Gardens by the Bay in Singapore on February 7, 2024, ahead of the Lunar New Year of the Dragon which falls on February 10. (Photo by Roslan RAHMAN / AFP), Fotó: ROSLAN RAHMAN

Szerencsét hoz a sárkány éve
SINGAPORE-LUNAR-NEW YEAR
Fotó: ROSLAN RAHMAN

Bonyolult számításokkal határozzák meg az új év kezdetét: a tavaszünnep az európai naptár február 4‑éjéhez legközelebb eső újhold napján van, azaz mindig január 21. és február 21. között tartják. 
Az idén február 10-re eső ünnepen egyrészt az új év megünneplésére gyűlnek össze a nagycsaládok tagjai, másrészt pedig ilyenkor búcsúztatják az óévet. A szokásos előkészületeken, ajándékvásárláson, sütés-főzésen kívül alaposan kitakarítják az otthonukat: a háznak újév előestéjén tisztának kell lennie, s ekkor az összes takarítóeszközt el kell rejteni, és újév napján már nem szabad takarítani. 
Úgy vélik, hogy az újév napja meghatározó az egész évre nézve, ezért fontos, hogy minden jól alakuljon ezen a napon. Mindenki igyekszik új ruhát viselni, s megszabadulni a régiektől. A betegek kikelnek az ágyukból, nehogy egész évben betegek maradjanak. Az emberek az ünnep előtt megpróbálják behajtani adósságaikat, nehogy egész évben tartozzanak nekik. 
Az ünnepsorozat legfontosabb eleme újév előestéje. A családok összegyűlnek és hagyományos játékokat – kártyát, madzsongot – játszanak, beszélgetnek, illetve az utóbbi években leggyakrabban televíziót néznek. Az ünnephez hozzátartozik a petárdadurrogtatás, amely a rossz szellemek elijesztésére szolgál. Éjfélkor a ház minden ajtaját és ablakát kinyitják, hogy a búcsúzó év távozni tudjon. Az ételekből igyekeznek annyit készíteni, hogy bőven maradjon másnapra is; ugyanis ez kedvező előjelnek számít. 
Hiedelmeik szerint újév napján nem szabad negatív jelentésű szavakat kiejteni, halált, kísérteteket emlegetni – a négyes szám kimondása is tilos, mert hasonlóan hangzik, mint a halál. A sírás sem megengedett: mert ha valaki sír az év első napján, akkor egész évben sírni fog. Ezért ezen a napon – bármennyit rosszalkodnak is – nem szabad bántani a gyerekeket. 
Szokás ilyenkor piros tasakot ajándékozni a gyerekeknek, illetve a nőtlen fiatalembereknek. Az ünnepi borítékba csomagolt pénzösszegnek páros számúnak kell lennie, mert a páratlan számúak bajt hoznak az ajándékozóra és a megajándékozottra is. 
A piros a bőség, a szerencse, a gazdagság színe, ezért ez az alapszíne minden újévi dekorációjuknak. Piros zászlókat, falragaszokat, képeket, lampionokat helyeznek el mindenütt, hogy biztosítsák a család gyarapodását. Elengedhetetlen kellék a narancs is, mert a kantoni nyelvjárásban a mandarin, az arany és az édes szavak azonos hangzásúak (kam). A hiedelem szerint ezekből a gyümölcsökből páros számú darabot illik ajándékozni. Fontos újévi kellék a nyolcszögletű tálca is, amelyről nyolcféle rágcsálnivalóval kínálják a vendéget. Ezek mindegyike szerencsét hoz. 
Hagyományosan tizenöt napig tartott az újévi ünnepkör, napjainkra már némileg lerövidült, Kínában az emberek általában nem egészen egy hét szünetet kapnak. A jeles napokat az új esztendő 15. napján a lampionünnep zárja.
 

Jó év vár ránk

A kínai horoszkóp szerint a fa sárkány évébe léptünk. Az állatövek közül a sárkány a legerősebb állat. Az erőt, a jólétet és a szerencsét képviseli. Idén a fa elemhez kapcsolódik a sárkány, ezzel stabilitást, hűséget, kreativitást, őszinteséget hoz. Nagyon aktív jegy, sorsfordító eseményekre, találmányokra, új utakra számíthatunk ebben az évben. 
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek