
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Pálmafák alatt, kókuszdióval a kézben, nézve a tengert dolgozni, majd fogni a laptopot és a következő héten egy másik városban hallgatni a hullámokat? Digitális nomádként ez ma általános. Egy új felmérés szerint Magyarország is kedvelt célpont, ahol a balatoni táj, az egri és a villányi borvidék, vagy a főváros nyüzsgése vonzó a gyors internetet és a megfizethető életkörülményeket kereső nomádok számára.
Kép: Magyarország az ötödik lett egy, a digitális nomádok kedvenceit mérő kutatásban
Digitális nomádnak lenni speciális életforma, amelyet sokan értenek félre: keverik a hátizsákos turizmussal. Valóban rokonítható a kettő, sőt a pandémia előtti olcsó repülőjegyek dömpingjének köszönhető hátizsákos turizmus tört utat a nomádságnak, de a kettő mára igen távol került egymástól. A hátizsákos turisták legfontabb célkitűzése, hogy minél kevesebb pénzért minél több területet járjanak be. Így akár naponta-hetente változtatnak helyszínt, hogy bejárják a nevezetességeket. A digitális nomádok viszont két-három hónapot töltenek egy helyen, amely során a helyiek között élnek, albérletet és munkára alkalmas irodákat vagy kávézókat találnak, barátságokat alakítanak ki.
Világszerte egyre több város várja a digitális nomádokat, főként, hogy a Z generáció a normál munkavégzésben is elvárja a távmunka lehetőségét. Különféle szervezetek különféle módszertannal végeznek kutatásokat, hogy melyik ország vagy város a legkedveltebb nomádközpont. A VisaGuide.World legutóbbi felmérésén Magyarország az ötödik helyet szerezte meg az internetsebesség, az adópolitika és az adómentesség, a vízumszabályozás, a szükséges jövedelmi előírások, a megélhetési költségek, az egészségügyi ellátás és a turisztikai vonzerő alapján összeállított listában. Spanyolország kapta az első helyet, megelőzve az Egyesült Arab Emirátusokat és Montenegrót. A spanyoloknál két éve vezették be az unión kívülről származó munkavállalók számára a távmunkavízumot, amellyel egy évet is lehet az országban tartózkodni. A feltétel, hogy a nomád jövedelme elérje a spanyol minimálbér kétszeresét.
Magyarország a dobogósok és a Bahamák után következik. Az idelátogatók kedvelik Budapest és a vidék látnivalóit, a jó internetlefedettséget, de a legjobban a megélhetési költségek ár-érték arányát. Budapesten egyre több a coworking (közösségi) iroda, és az idetelepülő nomádok élvezik a város nyújtotta kulturális és szórakozási lehetőségeket. Szeretik, hogy a fekvés miatt sok város könnyűszerrel elérhető, Bécs, Ljubljana, Prága olcsó vonat- vagy buszjáratokkal néhány óra alatt megjárható. Negatívumként azt sorolják fel, hogy az oktatási rendszerben a külföldi családoknak alig van választási lehetőségük, a magyar ügyintézés lassú és nehézkes, illetve a magánorvosi ellátás érhető el legtöbbször számukra.
Bár viszonylag kevés a Magyarországhoz kötődő hátrány, mégis Budapest nem gyakran lelhető fel a digitálisnomád-listákon. Ez szakértők szerint főleg a tenger hiányának köszönhető. A leggyakoribb nomádközpontok ugyanis a tengerparti életérzés köré szerveződnek. Európában Alicante és a Costa Brava az egyik legkedveltebb célpont. A másik Málta, amelynek azonban hátránya a mélyebb pénztárca szükségessége. Például a főváros szomszédságában található Sliemában nyolcszáz euróért lehet egyszobás apartmant bérelni, amiért cserébe számos coworking iroda és kiterjedt búvárkodni szerető nomád közösség várja a csatlakozni vágyókat.
Akik nem kizárólag a sziklás partokat kedvelik, inkább a toszkán tengerpartot és különösen Genovát választják. Olaszország megélhetési költségei jobb ár-érték arányt képviselnek, mint Spanyolország, különösen, ha az olcsóságot kereső nomád délebbre, Bariba vagy Szicíliába megy. A még kisebb költségvetéssel dolgozó nomádok Délkelet-Európát választják. Kréta, Dalmácia vagy az albán tengerpart a legfőbb úti célok. Görögország kifejezetten bátorítja a digitálisnomád-közösség fejlődését: speciális vízuma az ország 227 lakatlan szigetének benépesítésére szolgál, biztosítva a nomádok vágyát, hogy érintetlen tengerpartról dolgozhassanak. Aki valamivel több kiépítettségre vágyik, az havi három-ötszáz euróért cserébe mindent megtalál Kréta-szerte. Horvátország sem régen fedezte fel a digitálisnomád-közösségben rejlő potenciált, 2021-ben adott ki először egyéves munkavállalási engedélyt a távolról dolgozó külföldiek számára. Mára Split az egyik legnépszerűbb célpont az európai ellátásszintet vékonyabb pénztárcával élvezni vágyó nomádok között. Legolcsóbban azok a nomádok járnak, akik Albániát választják munkvégzésük helyéül.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu