Véget ér egy korszak

Február végén a Microsoft komoly bejelentést tett közzé: leállítja a világ első online kapcsolattartó alkalmazását, a Skype-ot, mondván, a saját fejlesztésű Teams többet kínál. A Skype népszerűsége jelentősen esett az elmúlt években, az ember mégis nosztalgiával gondol a lehetőségre, amikor asztali gépről hívhattunk vonalas telefonszámokat.

KaleidoszkópJancsó Orsolya2025. 03. 16. vasárnap2025. 03. 16.

Kép: A felhasználók május 5-ig kérhetik beszélgetéseik átmentését a Skype-ból a Teamsbe

London,,Uk,,03.03.2025:,Microsoft,Is,Shutting,Down,Skype,And,Shift
A felhasználók május 5-ig kérhetik beszélgetéseik átmentését a Skype-ból a Teamsbe
Forrás: Shuttterstock

E sorok írójának volt szerencséje az Egyesült Királyságban is tanulni. Akkor a Skype a kapcsolattartás alapját jelentette, mivel wifivel ingyenesen lehetett beszélgetni, így az ember nem költötte minden pénzét az országhatáron átnyúló telefonálásra. Bár már bőven a mobilok korát írtuk, az okostelefonok és az applikációk azonban még messze nem szárnyaltak a mai magasságokban. Akkoriban Európában minden startup előtt az észt vállalat lebegett példaként, amely a kontinensről szinte egyedüliként tudott betörni a nagy techcégek világába. A 2010-es években egyre-másra indultak a hasonló szolgáltatások, a WhatsApp és a Facetime sokkal inkább okostelefon-barát formátum volt, mint a Skype, a pandémia pedig elkezdte az utolsó szögeket is beütni a cég koporsójába, hiszen minden techvállalat fejlesztett, hogy zökkenőmentessé váljon az otthoni munkavégzés, így a földrészeken átnyúló kapcsolattartás is. 

Nemrég egy Ausztriában élő barátnőmmel beszélgettünk Skype-on, amikor megjegyezte, hogy már csak velem használja a platformot. A közös hagyományunk még bőven az angliai idők előttre nyúlik vissza, ő akkor költözött Bécsbe, így egyikünknek sem okozott változást, hogy én London felé vettem az irányt. Ám számvetést végezve rájöttem, hogy ma már mi is inkább chatelünk az egyéb platformokon, minthogy felhívjuk egymást Skype-on. 

Május 5. után nem is lesz erre több lehetőségünk, ugyanis a Micro­soft február végén jelentette be az X-en, hogy több mint húszéves működés után leállítja a Skype-ot, és azt javasolja a felhasználóknak, hogy innentől kezdve a Teamst használják. Az észt startupot 2003-ban alapították és gyorsan nagy népszerűségre tett szert, hiszen akkor a hagyományos telefonokon a nemzetközi hívások igen drágák voltak. Nem véletlen nyilatkozta a Microsoft, hogy a Skype a modern kommunikáció fejlődésének szerves részét képezte, a Microsoft számára pedig megtisztelő, hogy „részesei lehettek az utazásnak”. A céget először az eBay vásárolta fel 2005-ben 2,6 milliárdért. A partnerség azonban nem működött, és az eBay 2009-ben 1,9 milliárd dollárért eladta a Skype-ban lévő 65 százalékos részesedését egy befektetői csoportnak. 

Ezt a 2010-es évek egyik legnagyobb licitje követte, amelyből 2011-ben a Microsoft került ki győztesen. 8,5 milliárd dollárért vásárolta meg a platformot, bőven felülígérve a Google-t és a Face­bookot, és havi több mint 150 millió felhasználót szerezve. A befektetés rövid távon működött, ám ahogy a többi techóriás is elkezdte fejleszteni saját kapcsolattartó alkalmazását, a Skype háttérbe szorult, mivel minden fejlesztés ellenére az okostelefonok helyett sokkal inkább a klasszikus számítógépekre optimalizált program marad. 2017-ben a Microsoft újratervezte az alkalmazást: néhány funkció nagyon hasonlított a rivális Snap­chathez. A felhasználók viszont nem voltak elégedettek, bosszantotta őket a frissítés, mert az olyasvalamit javít ki, amire soha nem volt szükség, ugyanis más volt a két platform célközönsége. 2020-ra a felhasz­nálók száma körülbelül 23 millióra esett vissza, és már 2021 júniusában megkezdődtek a találgatások, vajon a Microsoft mikor kapcsolja le. Az akkor bejelentett legfrissebb ope­rációs rendszerben, a Windows 11-ben a Skype helyett a Teams lett az alapértelmezett kapcsolattartó alkalmazás, annak ellenére, hogy azzal nem lehet külső telefonszámot hívni. 

Négy éven keresztül mégis elvegetált a platform, így többé-kevésbé derült égből villámcsapásként érte a felhasználókat a bejelentés, akik most eldönthetik, hogy az eddigi kapcsolataikat és beszélgetéseiket a Microsoft átrakja-e a Teamsbe, vagy hagyják veszni azokat. A közösségi médiában olvasható reak­ciók­ szerint a többség valószínűleg az utóbbi mellett dönt, mivel a fontos kapcsolatok már nemcsak a Skype-on léteznek, és a többire szinte nem is emlékeznek. Mások arra figyelmeztetnek, hogy nem először élnek meg hasonló törléseket a felhasználók, más nagy technológiai cégek is küszködtek az online kommunikációs alkalmazásokkal, a Google például többször próbálkozott olyan nevek alatt, mint a Hangouts vagy a Duo. És amikor rádöbbentek, hogy nem elég jövedelmezők a beruházások, megszüntették azokat. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek