
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Ugye, összeszorul a gyomrunk, amikor egy fekete macska keresztezi az utunk? A babonák vezérelte gondolkodásmód, társadalmi attitűd régóta okoz problémát a sötét színű cicáknak. Lettország Oscar-díjas filmje, az Áradás azonban segít az előítéletek lebontásán, mi több, egy indianai felmérés szerint harminc százalékkal növelte a fekete macskák iránti örökbefogadási vágyat.
Kép: A sporteseményeken a sötét bársonytalpú inkább általános derültséget okoz., Fotó: AFP, Forrás: AFP
Igazi tömegjelenség lett az Áradás (Flow). A posztapokaliptikus világban játszódó történetben a fekete kiscicának ott kell hagynia biztonságosnak tűnő otthonát, hogy megmenekülhessen a mindent eluraló víz elől. Útján találkozik a barátságos vízidisznóval, a boldogan csaholó golden retrieverrel, a kleptomániás gyűrűsfarkú makival és az elegáns kígyászkeselyűvel. A film nemzetközi sikere óta Lettországban Flow egyfajta nemzeti hős lett, számos köztéren feltűnik szoborként, installációként. Kicsit hasonló a helyzet Prágához, ahol minden bolt kirakatában látni a Kis Vakondot.
Ahogy az már állatos filmek sikere esetén szokott lenni, most is megnövekedett az örökbefogadási kedv: számos központ számolt be növekvő érdeklődésről, illetve arról, hogy az újonnan befogadott cicákat Flow-nak nevezik gazdáik. Az indianai székhelyű Animal Protection Association szerint a film bemutatása óta harminc százalékkal több fekete cicát lehet örökbe adni. A sötét színű állatok egyébként átlagosan ötven százalékkal nehezebben találnak gazdára, mint világos társaik. Az okok többrétűek. Egyrészt a fekete szőrzet miatt kevésbé látszik az arckifejezés, az emberek viszont erre és a szemekre figyelnek a társállatoknál, így a fekete kutyák és macskák esetén kevésbé alakul ki érzelmi kötődés. A mai közösségi média uralta világban ráadásul a fotogenitás is alapvető, a fekete jó fényképezéséhez azonban több ismeretre van szükség, ami sokaknál hiányzik.
A fekete cicák ráadásul még inkább hátrányból indulnak a mélyen gyökerező társadalmi előítéletek miatt. Egyrészt a fekete szín a nyugati kultúrkörben a gyászhoz kötődik, másrészt a fekete macskát a középkortól kezdve az ördög megtestesülésének (1233-ban kiáltotta ezt ki IX. Gergely pápa), de minimum a boszorkányok kísérőinek vélték, ezáltal természetszerűleg kötve hozzájuk a balszerencsétlenséget. A salemi boszorkányperek alkalmával például nemcsak nőket égettek meg, de fekete macskákat is. Sőt, mind a mai napig szenvednek el az állatok bántalmazást vagy kínzást színük miatt. Amerikában például van olyan menhely, amely Halloween környékén nem engedélyezi a fekete cicák örökbefogadását, mert ilyenkor számos esetben a rosszindulat vezérli a menhelyre betérőket. Ezt egyébként a halloweeni dekorációk és popkulturális elemek, filmek is támogatják, ahol a fekte macska ijesztő, negatív lény.
A mozik általában formálják a közgondolkodást, a brazil Ampara Animal Institute szerint az Áradás egyenesen megváltoztatta a valóságot. Újszerű megközelítéssel (a mozi dialógusok nélkül készült), számítógépesjáték-szerű animációval esélyt adott a fekete macskáknak, hogy az emberek megismerhessék érzelmeik széles skáláját. Ugyanakkor a film még mindig nem vezetett olyan örökbefogadási hullámhoz, mint a Lassie, a 101 kiskutya vagy a Kutyabajnok. Ezt alapvetőn a menhelyek nem bánják, mivel a hasonló mozik nyomán sokan meggondolatlanul fogadtak örökbe, majd visszavitték az állatokat, mert rájöttek, nem tudnak gondoskodni róluk. Ez pedig senkinek nem jó.
∗Nagy-Britanniában, ha egy fiatal nő fekete macskát tart, sok kérője lesz.
∗ Közép-Angliában a nászajándékba adott fekete cica szerencsét hoz a menyasszonynak.
∗ Skóciában az idegen fekete macska megjelenése a háznál jólétet ígér.
∗ Franciaországban az egy szál fehér szőrű fekete szerencsés.
∗ Litvániában a gabonatárolók környékén kószáló fekete macska az aratás istenét jeleníti meg.
∗ Számos tengerészországban a hajósok jó ómennek vélték a fekete bársonytalpúakat, igyekeztek tartani is hajójukon, a halászok feleségei pedig otthon, férjeik védelmében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu