
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

A klímaváltozás elleni küzdelemben alapvető, hogy minél több fát, növényt ültessünk. Világszerte számos országban zajlik ezért komoly fásítási program. Legutóbb kínai tudósok lézeres drónokkal számolták meg fáikat – mind a 142,6 milliárdot.
Kép: Március közepén tartják minden évben Kínában a Nemzeti Faültetési Napot. Binzhou városában számos önkéntes vett részt a programon
A Pekingi Egyetem kutatói nagy fába vágták a fejszéjüket: kíváncsiak voltak, hány fa van az ország területén, és ezt ráadásul egy újfajta technológia segítségével szerették volna megmérni. Hasonló kezdeményezés már 2019-ben lezajlott, akkor 1052 fát találtak hektáronként. Most a lidar nevű lézeres technológiával térképezték fel a fák országszerte való elterjedését, és 689 fát kaptak hektáronkénti eredményként. Qinghua Guo, a Pekingi Egyetem professzora és a tanulmány vezető szerzője szerint a valós szám a két mérés között lehet, mivel a lidar technológiának is vannak korlátai, például a lombkoronák által takart kisebb, alacsonyabb törzsű fákat nem veszik észre a kutatáshoz használt drónok.
Ezek lidar érzékelői fényérzékeléssel és távolságmeghatározással, lézeres alapon térképeznek. (A technológia a robotporszívóknál és -fűnyíróknál is gyakori a munkaterület feltérképezésére.) A csapat 2015 óta gyűjti a lidaradatokat drónoktól, 1400 négyzetkilométernyi területről. Most a mesterséges intelligenciát magában foglaló Lidar360 nevű szoftver segítségével számolták meg a területen lévő fákat, és ebből készítettek fasűrűségbecslést az országos adat elérése érdekében. Guo szeretné folytatni a kutatást, ezúttal már földi lidaradatok beépítésével, illetve szükség lesz a szoftver fejlesztésére is a pontosabb számolási eredményekhez.
A jelenlegi becslés szerint Kínában 142,6 milliárd fa él, amely szerint nagyjából száz fa jut egy lakosra. Az erdőkincs növelése az ország ökológiai és éghajlati céljai miatt szükséges, a becslés pedig kulcsfontosságú az erdei ökoszisztéma állapotának és a fákban elzárt szén mennyiségének értékeléséhez. Az adatok körülbelül megegyeznek a nyugati becslésekkel. Globálisan közel négyszáz fa jut egy főre, így nem csoda, hogy a Kínához hasonlóan sűrűn lakott területen alacsonyabb az érték, amelyet egyébként növelni szeretnének a helyi hatóságok. Kiterjedt fásítási program folyik az országban. Ez legmarkánsabban Kína északi részén érhető tetten, ahol 1978 óta folyik a Nagy Zöld Fal projekt. A 2050-ig tartó faültetés célja, hogy megakadályozzák a Góbi és a Takla-Makán-sivatag terjeszkedését. Ez ma a Föld legnagyobb ültetett erdeje, 2020 előtt 66 millió fát számlált, ami a program befejezéséig százmiliárdra nőhet. Ezen szám eléréséhez szükség van a fák legmegfelelőbb ültetési helyének kiszámítására, amelyben segítséget nyújthat a pekingi kutatás. A Nagy Zöld Fal szerepét egyébként az elsivatagosodás megakadályozásában már többen kétségbe vonták, az optimálisabb ütetési rendszer kidolgozása ezért is hasznos lehet.
Az Országfásítási Program eredményeként az elmúlt években 184 millió fát ültettek Magyarországon. A kezdeményezés 2019 óta tervszerűen zajlik, és első eredményei már láthatók: sikerült ugyanis megfordítani az országban jellemző negatív erdőtelepítési trendet. A 184 millió túlnyomó része (172 millió fa) a Vidékfejlesztési Program keretein belül került a földbe, a maradék az állami erdészeti társaságok és az Újszülöttek Erdeje Program keretében. Az őshonos fajokból álló erdőállomány 4,3 millió fával gyarapodott. A legtöbb erdőt Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében telepítették, emellett 2020-ban elindult a Településfásítási Program is, amelynek köszönhetően eddig 56 ezer sorfát ültettek. A végső cél, hogy Magyarország 27 százalékát borítsa erdő.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu