Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Régen a falusi kertek egyik jellemző növénye volt a mák, az utóbbi években viszont keveset láthatunk belőle. Ennek semmi köze az uniós csatlakozáshoz, ugyanis továbbra is szabad termeszteni az étkezési mákot, csupán az ipari célú mákra vonatkoznak szigorú előírások. Valószínűleg a legtöbben azért nem vetik ezt a csemegét, mert egyszerűbb megvenni, mint bajlódni vele, főleg a kártevőivel, betegségeivel. Sokan a máktokbarkótól félnek, ugyanis annyira elszaporodhat, hogy üres gubókat, hasznavehetetlen szemeket hagy maga után.
Kép: Mák gubó sütemény tészta kábitószer Fotó: Habik Csaba 2008 11 03
Ez ellen úgy is védekezhetünk, hogy ősszel vetjük el a mákot, így kora tavasszal kikel, gyorsan fejlődni kezd, és amikor kivirágzik, a barkó még nem akcióképes. Aztán azzal sem szabad beérni, hogy a karácsonyi bejglibe meg egy-két süteménybe valót megvesszük, ugyanis a mák rendszeresen szerepelhet étrendünkben. Az apró szemek értékes tápanyagokat rejtenek magukban, és egy tudományos kutatás szerint a mákolaj rendkívül magas foszfortartalma elősegíti a kalcium beépülését a csontokba. Klinikai vizsgálat igazolja, hogy a csontritkulásban szenvedők sikeresen kezelhetők mákolajjal.
Tehát máris vethetjük ezt az ázsiai származású növényt, ami a tápanyaggal bőségesen ellátott, laza szerkezetű talajokat kedveli. Ezeken lehet igazán apró morzsás vetőágyat készíteni neki, a picike magvak ilyenben tudnak kikelni. Elég egy centiméter mélyre vetni, és a vetőmaggal nem nagyon szabad spórolni, ugyanis általában körülbelül a kétharmada csírázik ki. Miután kora tavasszal kikel, nincs más dolgunk, csak a kapálás és az egyelés (5-10 centiméteres tőtávolságra). Közben természetesen figyelni kell az állományt, ugyanis megtámadhatják a levéltetvek vagy gombás betegségek is. Öntözni nem nagyon kell, de sok vizet igényel a gubóképződés idején, ami általában a májusi aranyat érő esők vagy Medárd környékén szokott megtörténni. Aztán, ha mindent jól csináltunk, és az időjárás sem húzta keresztül a számításainkat, nyáron már felvághatjuk a tokokat, és kipergethetjük a fekete aranyat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu