Mely ápol s eltakar

Ahogy csupaszodnak a fák és a bokrok, úgy tűnik mindinkább elő a talajon elterülő vagy a fák törzsét lombba öltöztető haragoszöld kúszócserjénk, a borostyán. Hazánk erdeiben őshonos, de találkozhatunk vele parkokban, kertekben egyaránt. A félárnyékos, árnyékos helyeket különösen kedveli, itt a legjobb talajtakaró. Jó alkalmazkodik, elviseli még a tűző napot is, de csak öntözés mellett.

Kertünk-udvarunkValló László2008. 11. 28. péntek2008. 11. 28.
Mely ápol s eltakar

Fás szárú, örökzöld kúszónövény. Nem élősködő, rövid kapaszkodógyökereivel csak rögzíti magát, táplálékot, vizet nem tud fölvenni velük. Az üveg kivételével úgyszólván mindenféle anyagon megkapaszkodik. Kedvező környezetben a fákon, falakon vagy a sziklaszirteken 20-30 méter magasra is fölkúszik, a síkon pedig nagy területeket terít be. Különleges tulajdonsága, hogy a vegetatív (azaz virágot, termést nem képző) kúszó hajtásainak levelei egészen más alakúak, mint a naposabb oldalon fejlődő és fölkapaszkodó generatív (termést hozó) hajtásokon képződők.
A borostyán nyár végétől késő őszig virágzik. Kicsi, zöldessárga ernyős virágai nektárban gazdagok, ami különösen jól jön a télre készülő méhek és más rovarok számára. Gyümölcsei, az apró fekete bogyók lassan fejlődnek ki, a tél végére válnak éretté, kiváló csemegét kínálva a madaraknak. (Vigyázat, az emberre mérgezők.)
A közönséges borostyán kiválóan állja a telet, betegségekre nem fogékony, bár szárazságban az atkák megtámadhatják. Az üde, humuszban gazdag földben fejlődik a legszebben, de a szélsőségesen terméketlen talajok kivételével mindenütt jól megél. Dugványozással az év bármelyik szakában szaporítható. Ha a talajt szeretnénk beteríteni vele, akkor 5-10 csemetét ültessünk négyzetméterenként. Mintegy hétszáz fajtája létezik a világon, abból nálunk csak mintegy tíz szerezhető be a díszfaiskolákban.


Fajtasoroló
• A borostyán egyik változata (Hedera Balkon) magyar nemesítésű, középerős növekedésű és gazdagon elágazó. Sötétzöld levelei télen lilára színeződnek. Gyorsan növekszik és jól takar, balkonládában, temetőkertek díszeként különösen mutatós
• A borostyán számos levélváltozatát mint hidegházi cserepes dísznövényt is szaporítják, amelyek közül sok alak (mint például a szép levélrajzolatú Hibernica vagy a nyílhegy alakú lombozatú Sagittaefolia) a szabadba is ültethető, noha mindegyik igényesebb a közönséges borostyánnál.
• Az aranyszív borostyán (Hedera Goldheart) jellegzetessége, hogy sötétzöld leveleinek közepe élénksárga. Talajtakarónak kevésbé, falak, fatörzsek befuttatására viszont annál inkább alkalmas. A félárnyékot kedveli.
• A sziklakertbe ajánlott kis növésű változat (Hedera Conglomerata Erecta) a borostyánokon belül is különlegesség. Ágai függőlegesen fölállnak, azon sorakoznak sűrűn a hullámos levelei.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek