Termesszék velem: luffatök

Az Ázsiából származó luffatök – más néven hengeres szivacstök, hálóstök – használatával zuhanyozás közben bőrünk anyagcseréjét felpezsdíthetjük, megőrizvén egészségét, puhaságát.

Kertünk-udvarunkGrosz Tamás2009. 03. 17. kedd2009. 03. 17.
Termesszék velem: luffatök

Hogy beérjen, ahhoz mostanában kell elültetni a magokat tejfölös poharakba. Később ültetve nem érik be és megpenészedik a novemberi nyirkos levegőn. Egy-egy pohárba elég három mag is, mert később, ha elindul, hamar kinövi az edényt.

Május 10. után már kiültethető a szabadba is. Laza vagy középkötött, mélyrétegű, homokos vályogon díszlik a legszebben. Agyagos vagy erősen kötött talajokon a szára rövid marad, termést alig hoz. Feltétlenül kell hozzá támrendszert építeni, mert akár három méteresre is megnő és a termések súlya könnyen összeroppantja a gyengén épített támasztékot. Napos helyre ültessük. Öntözni kell! Termései 30-40 centiméteresre növekednek.

Zsengén fogyasztható savanyúságnak, de tölthetjük és ránthatjuk is. Őszre cukkíni nagyságúra nő, de addigra megindul a rostképződés és szivacsszerű lesz a belseje.

Ha zörgősre száradt, akkor már leszedhető. Sötétre érett külső „bőrét” könnyen lehúzhatjuk, alatta feltűnik a halványsárga szivacs. Ha nehezen akar lejönni, áztassuk be néhány órára.

A már száraz „szivacs” kiválóan alkalmas pezsgőspoharak tisztítására. Méretre felvágva jó cipőbetét, ideális körömkefe. Finom csiszolóvászon a fürdőszoba takarításánál. Házilag készíthető belőle luffaszappan is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek