Sípot a vőlegénynek

Májusban tetőz nálunk a spárgaszezon, általában júniusig szedik a friss sípokat.

Kertünk-udvarunkPethes József2009. 05. 15. péntek2009. 05. 15.

Kép: Jakabsz‡ll‡s, 2009. ‡prilis 28. IdŽnymunk‡sok sp‡rg‡t szednek a Nedel- Market Kft. Jakabsz‡ll‡si źltetvŽnyŽn. A sp‡rgabetakar’t‡s ‡ltal‡ban hśsvŽtt—l pźnkšsdig terjedÎ idÎszakra esik, de az idei Žvben a hirtelen jštt felmelegedŽs miatt kor‡bban kezdÎdštt Žs most is jav‡ban tart a sp‡rga szedŽse. A cŽg 18 hekt‡r terźleten termeszti a zšldsŽgnšvŽnyt, melyet 98 % nŽmet, osztr‡k Žs sv‡jci piacokon ŽrtŽkesit. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Sípot a vőlegénynek
Jakabsz‡ll‡s, 2009. ‡prilis 28. IdŽnymunk‡sok sp‡rg‡t szednek a Nedel- Market Kft. Jakabsz‡ll‡si źltetvŽnyŽn. A sp‡rgabetakar’t‡s ‡ltal‡ban hśsvŽtt—l pźnkšsdig terjedÎ idÎszakra esik, de az idei Žvben a hirtelen jštt felmelegedŽs miatt kor‡bban kezdÎdštt Žs most is jav‡ban tart a sp‡rga szedŽse. A cŽg 18 hekt‡r terźleten termeszti a zšldsŽgnšvŽnyt, melyet 98 % nŽmet, osztr‡k Žs sv‡jci piacokon ŽrtŽkesit. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Ilyenkor érdemes vásárolni belőle, mert akkor nagy valószínűséggel hazai áruhoz jutunk. A zöldségek királyának, ugyanakkor a királyok zöldségének is nevezik ezt a különlegességet, amelyet már az ókori egyiptomiak és a rómaiak is ismertek. Sokan talán azért idegenkednek tőle, mert vásároltak már belőle, de szálkás volt és fonynyadt. Valóban, jó érzék kell kiválasztani a friss sípokat, melyek különös ismertetője, hogy fénylően fehérek vagy zöldek, s nyomásra elpattannak, levet eresztenek.
Egészséges zöldség a javából, állítólag egyes országokban a vőlegénynek kötelezően kellett fogyasztania a nászéjszaka előtt. Finom ételek, levesek, köretek készíthetőek belőle, melyek nem hizlalnak, viszont tele vannak energiával és a szervezetünk számára hasznos táplálóanyagokkal. Gyógynövénynek is mondható, hiszen jótékony hatással van a szívműködésre, a májra, a hasnyálmirigyre, a lépre, a tüdőre és a bőrre. Vesetisztító, vízhajtónak is használják. Csökkentheti, sőt folyamatos fogyasztása meg is szüntetheti a reumatikus fájdalmakat, valamint a köszvényt. Legtöbben a fehér spárgát szeretik, amely a bakhát alatt nő. Ízletes, csakúgy, mint a lila, amelynek hegye fény hatására kezd fokozatosan lilulni. A föld felett nő a zöld spárga, melynek íze intenzívebb, és nem kell megpucolni.
A spárgát általában erre szakosodott gazdaságokban termesztik, laza szerkezetű, tápanyagban dús talajon. Magoncokról szaporítják, ami tulajdonképpen szabadföldi palántanevelésnek felel meg. Ezzel el is telik az első év, hiszen a palántákat felszedik, majd októberben vagy a következő márciusban ültetik el, 140-150 centiméteres sor- és 40-50 centiméteres tőtávolságra. Nagyon kézimunka-igényes növény, mert az első két évben nem hoz termést, de állandóan gondozni kell, például bakhátat kell rá húzni, kapálni, öntözni és trágyázni kell. Évelő növény, a sípok a harmadik évtől szedhetők. Hazánkban a spárga szezonja április közepén kezdődik, a legnagyobb hozamra május közepén lehet számítani. Ezekben a hónapokban a sípokat naponta szedik, van amikor kétszer is, reggel és este. A bakhátat ott bontják ki, ahol a síp a talaj felszínét megrepeszti és a sípfej kezd kibújni. Miután a spárgát kiszedték, a talajt visszaigazgatják, a sípokat pedig vízbe, nedves papírra vagy rongyba rakják, hogy frissek maradjanak, ki ne száradjanak. Sok kétkezi munkát igényel a spárgasípok piacra történő előkészítése is: megmossák, méretre vágják, osztályozzák, majd hűtik és csomagolják őket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek