Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szakasztott olyanok, mint más növényvédő szerek: vízzel hígíthatók, finoman porlasztva kipermetezhetők, és még keverhetők is más készítményekkel. De egyvalamiben nagyon különböznek, csak a célkártevőt pusztítják el, miközben a környezetnek szemernyit sem ártanak. Ezek a biológiai rovarölő szerek.
Régebbi kutatói megfigyelés, hogy ha a bogárlárva a természetben nagyon gyakori baktériumtörzs, a Bacillus thuringiensis kristályos váladékát fogyasztja, attól megbetegedhet, kimúlhat. Ha pedig elég sokat eszik belőle, biztos a pusztulása. Ugyanis a lárva bélrendszerébe kerülő kristályos váladék „beélesedik”, és fölsérti a lárva bélfalának érzékeny hámsejtjeit, amelyen át viszont már nagyon könnyen megfertőződhet a kártevő valamilyen mikroszervezettől. Ha pedig a kristállyal együtt a baktérium spóráit is „fölkínálják” a lárvának, akkor a pusztító fertőzést is beveszi. Ez az alapja a biológiai rovarölő szerek hatásának.
A krumplibogár elleni védekezést különösen nehezíti, hogy csak a nagyon érzékeny lárvaállapotban lehet elpusztítani a növényvédő szerekkel, mert ha később juttatjuk ki, már teljesen hatástalanok. Nincs ez másként a biokészítménnyel sem, ám ha ezzel lövünk utána, nem mérgezzük a környezetet. A védekezés hatékonyságának kulcsa tehát ez esetben is az időzítés, ami rendszeres megfigyeléssel könnyen meghatározható. A krumplibogár petéje ugyanis szabad szemmel is könnyen észrevehető, és nyomon követhető a lerakott peték mennyisége, a fiatal lárvák kelése. Így könnyen megállapítható a tömeges lárvakelés ideje, és jól időzíthető a permetezés.
A krumplibogár ellen hatásos Novodor nevű biológiai növényvédő szer két éve kapható hazánkban. A folyékony állagú készítményt vízben kell föloldani, és – a tömeges lárvakelés idejére időzítve – finom porlasztású fúvókával ellátott permetezővel kijuttatni. Fontos, hogy a szerből a levelek fonákjára is bőven jusson, mert sok kártevő ott kezdi meg a rágását, másrészt pedig a napsugárzás hamarabb hatástalanná teszi a készítmény méregkristályait a levél színén. A legtöbb egyéb növényvédő szerrel, lombtrágyával keverhető, nem javasolt azonban rézkészítményekkel együtt kijuttatni, lúgos kémhatású anyagokkal együtt használni pedig kifejezetten tilos. Fölbecsülhetetlen előnye, hogy semmilyen veszélyt nem jelent a hasznos élő szervezetekre, a meleg vérűekre, nem halmozódik föl az élelmiszerekben, és még várakozási idővel sem kell számolni. A krumplibogáron kívül hatékonyan alkalmazható a csemegekukoricát károsító vetésfehérítő bogarak, valamint a spárgabogár lárvái pusztítására is. A szőlőmolyok, gyümölcsmolyok ellen pedig – szexferomon csapdás előrejelzésre alapozva – a Dipel nevű biológiai rovarölő szer használható eredményesen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu