Virágoskerti teendők szeptemberben

Eljött az ősz, igaz ez az időjáráson még nem feltétlenül észrevehető. Az azonban biztos, hogy az éjszakák hűvösebbek lettek és lassan megérkeznek az első fagyos hajnalok is. A zord, esős őszi napok beállta előtt azonban még rengeteg tennivaló akad a kertben.

Kertünk-udvarunkKovács Réka2009. 09. 04. péntek2009. 09. 04.
Virágoskerti teendők szeptemberben

Egynyári és évelőágyások
A virágágyak növényei mostanra már többnyire elnyíltak, így eltávolíthatóak a maradványok, hogy ne csúfítsák el a kert képét. Az évelők gumóit szedjük ki a földből és a töveket osszuk szét, majd ültessük el újra, arra ügyelve, hogy a tövek ne legyenek túl kicsik, így elősegíthetjük a jövő évi dúsabb virágzást. Ügyeljünk rá, hogy megtartsuk a kellő távolságot a növények között: ez kisebbek esetében 20-30 cm-t, nagyobbak esetében pedig 40-50 cm-t jelent.

Eljött az ideje a díszpipacs, a szívvirág és a pünkösdi rózsa szaporításának is. Ez utóbbinál ügyeljünk arra, hogy napos helyre, tápanyaggal jól ellátott talajba kerüljön. Tőosztással szaporítható, de ne nagyon aprózzuk el, legalább 3-4 hajtórügye maradjon. Akkora gödröt ássunk neki, amiben kényelmesen elfér, és ugyanolyan mélyre is ültessük, mint amilyen mélyen volt, mert különben nem fog virágozni.

A még virágzó növények – őszirózsák, dáliák – vízutánpótlásáról pedig ne feledkezzünk el. A krizantémok esetében figyeljünk rá, hogy a tövet és ne a leveleket öntözzünk, mert az a növény megbetegedéséhez vezet.

Kétnyári virágok – mint az árvácska, a százszorszép, a török szegfű és a nefelejcs – magjának elvetésére is ez a legalkalmasabb időszak.

Hagymás növények
Itt az idő a hagymás növények – írisz, fürtös gyöngyike, tulipán, nárcisz, jácint – elültetéséhez. Lehetőség szerint ezeket nagyobb csoportokba ültessük, hogy tavasszal üde színfoltokat varázsoljanak majd a kertünkbe. A virágok ajánlott tőtávolsága 10-15 centiméter, attól függően mekkora a hagyma.

Kardvirágok esetében célszerű a hagymákat most felszedni, lehetőleg még mielőtt teljesen elsárgulna/elhalna a föld feletti része, ugyanis a kórokozók igen könnyen átterjedhetnek a gumóra, megfertőzve ezzel az egész növényt. A gumókat megtisztítva és megszárítva tegyük el egy jól szellőző dobozba, nehogy befülledjenek a tárolás alatt.

Sövények
Az örökzöld és tűlevelű sövények metszésének is eljött az ideje, az egyéb lomblevelű fajokat pedig már második, harmadik alkalommal kell megnyírni. Ha az időjárás nedvesebbé válik, akkor célszerű újabb örökzöldeket telepíteni, arra figyelve, hogy a talajt mindenképpen fedjük le mulccsal.

Gyep
Fordítsunk időt a gyepek rendbetételére. A nyári szárazság során előfordulhat, hogy helyenként kiégett fű, ezt pótoljuk, az összetömörödött földet pedig lazítsuk fel. Ilyenkor is szükség van még a rendszeres öntözésre és nyírásra, valamint a hónap elején még trágyázhatjuk is a gyepet.

Sziklakert
Ilyenkor érdemes szaporítani vagy átültetni a sziklakerti évelő növényeket, s mostanában célszerű új sziklakertet létesíteni, vagy a régit felújítani is.

Fagyok
A hónap vége felé egyre inkább óvni kell a dézsás és egyéb edényes növényeket a faggyal szemben, ezért célszerű azokat védett helye vinni. Hasonlóan járjunk el a nyárra kiültetett kaktuszokkal és pozsgásokkal, mivel ezek rendkívül érzékenyek a nagyobb hőmérséklet ingadozásra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek