Csőbérlők, kifelé!

Kerti eszközeink közül a permetezőgépek a legérzékenyebbek. Ha azt akarjuk, hogy pontosan működjenek, akkor rendszeresen és megfelelően karban is kell tartanunk azokat.

Kertünk-udvarunkKirály Farkas2010. 02. 25. csütörtök2010. 02. 25.

Kép: Nagyberény, 2010. február 13. Permetezőgép karbantartás. Fotó: Ujvári Sándor

Csőbérlők, kifelé!
Nagyberény, 2010. február 13. Permetezőgép karbantartás. Fotó: Ujvári Sándor

Számos kerti munka során lehetnek segítségünkre a permetezőgépek. Elsősorban persze a növényvédő szeres permetezésre használjuk, de emellett a lombtrágya kijuttatásában, a különböző kertészeti eszközök fertőtlenítésében is nagy segítségünkre lehetnek. E szerkezetek általános karbantartásához elég a munka utáni alapos átmosás. Ez azért nagyon fontos, mert már a kisebb dugulások is számottevően csökkenthetik a munkánk hatékonyságát.

Ugyan több szűrője is van egy permetezőnek, de néhány kisebb szennyeződés elkerülhetetlenül eljut a fúvókáig. Az ott okozott részleges dugulás egyértelmű jele, hogy a vegyszer egyenetlenül szóródik. Ha csak hébe-hóba találkozunk ezzel a jelenséggel, megoldásnak elég a fúvóka szétszedése és tisztítása. Viszont ha gyakori a dugulás, akkor jobban járunk, ha az egész tartályt kiürítjük, mert bizonyára több szilárd szennyeződés is rejtőzködik benne.

Az egyenetlen szórásképnek ritkábban lehet más is az oka: ilyen a szórófej belső alkatrészeinek repedése vagy eltörése. Az ilyen meghibásodások elkerüléséért tanácsos óvatosan bánni minden szét- és összeszereléskor a szórófejjel és a fúvókával.

A nagyobb dugulások a permetező csöveiben szoktak bekövetkezni. Nem ritka, hogy a – például átmosás után – szétszerelve tárolt szerkezet csöveibe egykettőre különböző ízeltlábú lakók költöznek. E nem kívánt csőbérlőket egyszerű kirekeszteni: átmosás után hasznos valamilyen szövetbe tekerni a csöveket. A textília szálai között a víz elpárolog, de közben a rovarok, pókok nem tudnak bemászni.

Legfontosabb, hogy a munka végeztével soha ne hagyjunk sem permetszert, sem vizet a permetezőben, sőt a mosóvizet is hagyjuk kipárologni a szerkezetből. Ugyanis ha folyadék marad a permetezőben, egykönnyen megesik, hogy algásodni kezd a gép belső fala, aminek egyenes következménye, hogy a kis algadarabok miatt rendszeressé válnak a dugulások. A szerkezet csöveit is öblítsük át a dugattyús szivattyú pumpálásával. Az igazán gondos gazda ősszel, de akár a kora tavaszi használat után is 2-3 dl fagyállóval tölti fel a permetezőt. Ez egyrészt a gép algamentességét biztosítja, másrészt némi „kenést” is kapnak az alkatrészek, és később nem tapadnak-ragadnak le.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek