Fekete és serkenti a nemi vágyat

Ilyenkor, tél végén ki vagyunk éhezve a friss zöldségekre, s bizony néha megvesszük a primőrt is, ami pedig még nem az igazi. Közben viszont elmegyünk a boltok polcain sorakozó fekete retek mellett, bár az csodákra képes. Mostanában bőséges belőle a választék!

Kertünk-udvarunkPethes József2010. 02. 26. péntek2010. 02. 26.
Fekete és serkenti a nemi vágyat

Az Ázsiából származó zöldséget már évezredek óta termesztik, s nem csak azért, mert finom, hanem azért is, mert értékes gyógynövény. Egyes történelmi leírások szerint már a piramisokat építő egyiptomi rabszolgák mindennapi tápláléka volt. A középkori orvosok a férfias és harcias Mars növényének tartották, amely serkentőleg hat a nemi vágyra. A vékonyra szeletelt, sózott zöldség évszázadok óta a bajorok mindennapos téli eledele, amely a szűkös és mostoha évszakban segítettmegőrizni az egészségüket.

Mivel a retekben igen sok C-vitamin van, valószínűleg ezért védte meg fogyasztóit a valaha oly rettegett téli betegségtől, a skorbuttól. Ezenkívül A- és B-vitamint, káliumot, foszfort és sok nyomelemet is tartalmaz. A benne lévő mustárolaj-glikozidok baktérium- és gombaölő hatásúak, ezért segítenek megelőzni a megfázásos betegségeket. A retek támogatja a máj méregtelenítő munkáját és serkenti az epekiválasztást.

Ásványi agyag összetétele előnyös a szervezet számára, ugyanis káliumban gazdag, nátriumban pedig szegény. A kálium–nátrium arány fontos a keringési betegségek kialakulásában. A magas vérnyomás egyik oka e két ásványi anyag arányának megváltozása: a káliumé csökken, a nátriumé megnő. Ezért sózás nélkül érdemes enni a retket. Fogyókúráknál is előnyös, mivel magas a rost- és alacsony az energiatartalma.

Régebben a köhögés. rekedtség elleni házi szerként is ismerték: egy nagy fekete retek közepét kivájták, majd az üreget cukorral töltötték meg. A retek nedvet eresztett, s ezt kávéskanalanként, naponta többször adagolták. A sózott retek nedvét szeplő ellen is alkalmazták. A népi orvoslás a retket ajánlja reuma, ízületi gyulladás és köszvény ellen, sőt a tavaszi virágpor-allergiák tüneteire is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek