Jön a tavasz, várnak a gyümölcsfák!

Február utolsó hetében már érezhetjük a tavasz leheletét, s máris mehetünk a kertbe. Egyik első tennivalónk a gyümölcsfák lemosó permetezése.

Kertünk-udvarunkPethes József2010. 02. 20. szombat2010. 02. 20.
Jön a tavasz, várnak a gyümölcsfák!

Saját érdekünkben fontos ezt megtenni, ugyanis a későbbiekben időt és pénzt takarítunk meg a növényvédelmi kezeléseken, s természetesen csökkenthetjük gyümölcseinkben a felhalmozódó szermaradvány mennyiségét.

Még mielőtt hadat üzennénk a fákon áttelelt kártevőknek, baktériumoknak és gombáknak, kéregkaparóval vagy drótkefével alaposan át kell dörzsölni a törzset és a vázágakat, hogy a repedésekben megbújó károsítók a felszínre kerüljenek.

Ha még vannak a fákon gyümölcsmúmiák, el kell távolítani azokat, mert a monília első számú fertőzési forrásai. Ezeket az összeaszalódott gyümölcsöket legjobb elégetni, vagy nagyon mélyen elásni.

A metszést még a permetezés előtt érdemes elvégezni, hogy kevesebb permetlé fogyjon, s a metszés helyét is fertőtlenítsük. A két centiméternél nagyobb átmérőjű sebzéseket sebkezelővel célszerű lezárni. A lemosó permetezésnek nem véletlenül ez a neve: nagy lémennyiséggel, áztatásszerűen kell elvégezni. Például egy három méter átmérőjű fakorona, akár 5-8 litert is kaphat. Mindig száraz, szélcsendes időben permetezzünk, hogy a szomszéd kert ne kapjon belőle, és ilyenkor a szerek is jobban megtapadnak.

Baktériumos és gombás betegségek ellen réztartalmú szereket kell használni. A réz a növény fejlődésére is kedvezően hat, erősebbé, ellenállóbbá teszi a szöveteket, hatására a metszés során ejtett sebek is gyorsabban behegednek. A hagyományosnak számító bordói lé mellett egyre terjednek a rézszulfát és rézhidroxid hatóanyagú készítmények. A réztartalmú készítményeknél figyelembe kell venni az egyes gyümölcsfajok rézérzékenységét. Csonthéjasoknál – meggy, cseresznye, kajszi és őszibarack – csak nyugalmi időszakban, míg almatermésűeknél – alma, körte, birs, berkenye – pedig sziromhullásig használhatjuk ezeket. A lisztharmatfertőzés megelőzésére kéntartalmú szereket vehetünk igénybe. Ezekkel bizonyos kártevőket, például az atkákat, a levéltetveket és a pajzstetveket is gyéríthetjük.

Kifejezetten a kártevő rovarok ellen hatnak az olajos készítmények. Fontos azonban tudni, hogy az olajos és a hagyományos réztartalmú készítmények nem keverhetők!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek