Intim kert szivarfával

Noha a kert a társasági élet, a családi, baráti összejövetelek színhelye, emellett a csend, a pihenés, az elmélyedés tere is. Jogos igény az intimitás, hogy a kíváncsiskodó tekintetek elől elrejtve folyjon az élet, s ebben a növényeknek is fontos szerepük van.

Kertünk-udvarunkValló László2010. 03. 23. kedd2010. 03. 23.

Kép: Kecskemét, 2010. március 14. Sövény ültetés. Fotó: Ujvári Sándor

Intim kert szivarfával
Kecskemét, 2010. március 14. Sövény ültetés. Fotó: Ujvári Sándor

Kezdjük a fákkal, amelyek a térformálás főszereplői. Egy-egy vén dió-, cseresznye- vagy hársfa meghatározó elemévé válhat a kertnek, amelynek koronájában még az emeleti ablakból is gyönyörködhetünk, még ott is élvezhetjük elrejtettségünket. De mivel nagy a térigényük, meg kell gondolnunk, milyen fákat választunk kertünk „ikonjainak”. A platán például túl nagy, de a platánlevelű juhar már inkább elfér, mint ahogy a különleges ezüstjuhar is.

Nem mindennapi jelenség a szivarfa, ami nagy levelével és szivar alakú termésével díszít. Nagy levelű a császárfa is, ráadásul gyorsan is növekszik. A tulipánfa igazi unikum: levelének alakja és a virága egyaránt a tulipánra emlékeztet. Az ezüsthárs – nem véletlenül – a kastélykerteknek is kedvelt növénye volt: impozáns, sűrű árnyékot adó koronájával vonja magára a figyelmet.

A közepes koronájú díszfákból már többet is ültethetünk. Közöttük az egyik méltán legkedveltebb a nyír, amely csoportba telepítve fehér kérgével és ritkás lombjával jól ellensúlyozza például a fenyők zárt zöldjét. A mezei juhar – sorba ültetve – térhatároló magas sövényként is jó szolgálatot tesz. A díszgalagonyák és a berkenyék különleges, üde színfoltjai a kertnek.

Külön kell szólnunk a fenyőkről, a tujákról és a borókafélékről, amelyek igen népszerűek, noha közülük csak néhány faj honos hazánkban. A tuja mára gyűjtőfogalommá vált: az oszlopos formájú, pikkelylevelű örökzöldeket jelenti, amelyek botanikai szempontból hamis ciprusok, borókák vagy valóban tuják. Napjainkban a legelterjedtebb térhatárolók, ami azért nem szerencsés, mert háttérbe szorítják a honos dísznövényeket, leszűkítik a választékot. Ha az egész kertet ezekkel ültetjük be, elvesztik különleges díszítő erejüket, tájidegen növényegyüttest alkotnak.Az oszlopos növekedésű, jól nyírható tujákat legcélszerűbb csak oda ültetni, ahol a legzavaróbb, hogy belátnak a kertbe.

A cserjék a legfontosabb térhatárolók. Változatos formáikkal, szebbnél szebb virágaikkal díszítenek, némely változataik pedig vesszőszínükkel, terméseikkel követelnek figyelmet a télen. A sövénycserjéket a kerítések mellé vagy azok helyett ültethetjük. Jó tudni, hogy a lombhullató fajok is lehetnek olyan sűrű növekedésűek, hogy még télen is viszonylag jól takarnak. A kúszócserjék sokféle módon szolgálják a kert intimitását: kerítéseket, pavilonokat, egész házakat nőnek be néhány év alatt. A növényfuttató rácsot hamar benépesítik, és zöldbe boríthatják a már kiszáradt, de még mindig formás, öreg fát is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek