Tartozik-követel kertészkörökben

Kétmillió forinttal tartozik Tóth Mihálynak a Mórakert Szövetkezet, ezért a felgyői gazda nem tudja megkezdeni az idei gazdasági évet. Az első magyar Termelői Értékesítő Szervezet (TÉSZ) nem rejti véka alá, hogy bár a céget tavaly sikerült megmenteni a csődtől, de csökkent az árualap, és eladósodtak a termelőknek.

Kertünk-udvarunkTanács Gábor2010. 03. 09. kedd2010. 03. 09.
Tartozik-követel kertészkörökben

– Az bosszant, hogy nem mondják meg pontosan, mire számíthatok – mondja Tóth Mihály felgyői kertész, aki tavaly augusztusig szállított be zöldségeket a Mórakert Szövetkezet Hortico nevű leánycégének. – Nem tudom elindítani a gazdasági évet, kifizetni a munkásaimat. A Mórakert elismeri a szeptember óta lejárt tartozást, azt mondják, legyek türelemmel. Eltekintettem a késedelmi kamattól. A fiatal gazdák pályázatán nyertem támogatást, de elestem tőle, mert nem tudtam idejében befejezni a beruházást. Ezt a káromat sem próbáltam érvényesíteni, viszont a pénztől nem szeretnék megválni. Aláírtunk a fizetés ütemezéséről egy megállapodást, és abban bízva megrendeltem a palántákat, de most nem tudom kifizetni. Ez kertészkörökben nem szokás.

A Mórakert TÉSZ Kft. a válság kezdete óta likviditási gondokkal küzd. A dél-alföldi TÉSZ-ek jelentős állami támogatást kaptak ahhoz, hogy forgóeszközgondjaik megszűnjenek, de a termelőknél felhalmozott – összesen kétmilliárd forintos – tartozását ebből nem lehetett csökkenteni.

– Az augusztusig lejárt beszállítói tartozásunk körülbelül felét törlesztettük mostanra, a 2009 végéig lejártaknak pedig nagyjából harminc százalékát – tudtuk meg Hódi Páltól, a Mórakert elnökétől, aki ismeri Tóth Mihály problémáját. A felgyői gazda szeptemberben fizetési meghagyást adott be, de sikerült vele megállapodni, és a Mórakert tartotta magát az ütemtervhez. Csak az utolsó részlettel maradtak el. – Ha nincs forrás, nem tudunk fizetni, ráadásul emiatt az árualapunk is lecsökkent, a forgalmunk is kisebb, mint a válság előtt volt.

Más gazdákkal is beszéltünk, akiknek tartozik a Mórakert, és csak azért nem követelik a jussukat a Tóth Mihályéhoz hasonló határozottsággal, mert a kintlévőség nem teszi lehetetlenné a működésüket. – Már megtanultuk, hogy több lábon kell állni – mondta nekünk az egyik ilyen gazda –, így csak az árunk egy részét adtuk le a Mórakertnek. Nem nagyon kellett ezt a lépést magyarázni, hiszen még az előző évi termést sem fizették ki teljesen. Ennek ellenére továbbra is szállítunk a TÉSZ-nek, mert mi is tagjai vagyunk, és ilyen mennyiségű árut a Mórakert nélkül sosem tudnánk eladni. Ugyanakkor arra törekedni kellene, hogy a TÉSZ a bajaiból csak annyit hárítson a gazdákra, amibe még nem mennek tönkre.

Ezzel el is jutottunk a fő kérdéshez: a gazdák bizalmatlansága bajba keverheti Magyarország legnagyobb TÉSZ-ét, ha a tagok túl kockázatosnak tartják, hogy árujukat ide szállítsák be. Ez tovább nehezítené a tartozások kiegyenlítését. Mórahalom polgármestere, Nógrádi Zoltán egy másik témában tartott előadáson jegyezte meg, hogy a TÉSZ – javarészt uniós támogatásokból felépített – infrastruktúrája iránt meglehetősen nagy befektetői érdeklődést tapasztalnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek