Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Díszfáink és -cserjéink ugyan nem igényelnek annyi tápanyagot, mint például a gyümölcsfélék, de ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek, meg kell kapniuk a szükséges tápelemeket. Visszaesés a fejlődésben, a virágok számának csökkenése, a levelek kifakulása, elszíneződése – ezek a tápanyaghiány következményeinek jellemző tünetei.
Jól teszi, aki alkalmanként tőzeget terít el és munkál be a díszkert földjébe, mert megerősíti vele a talaj szerkezetét: levegősebbé, lazábbá teszi, ugyanakkor javítja a vízgazdálkodását. Azt azonban tudnia kell, hogy a talaj tápanyagtartalmát ezzel nem gazdagítja. A tőzeg ugyanis nem trágya, noha nagy a szervesanyag-tartalma.
A vásárolható tőzegek egyike mohából képződött. Jellemzője, hogy szellőssé és nedvességtartóvá teszi a talajt. Hátránya, hogy igen savanyú, ezért elsősorban a mészre érzékeny növények (mint például a rododendronok vagy havasszépék) kötött, tömörödött talaját javíthatjuk vele. A tőzeg másik fajtája különféle mocsári növényekből alakult ki, és kevésbé savanyú, illetve semleges kémhatású. Sokkal sűrűbb szerkezetű, mint a mohatőzeg, emiatt rosszabbul is levegőzik. Éppen ezért különösen alkalmas a könnyű szerkezetű, laza homoktalajok tömörítésére. Felhasználáskor a tőzegből öt-hét kilogrammot szórjunk ki négyzetméterenként.
Tagadhatatlan, hogy az érett istállótrágyát a díszfák és -cserjék is szeretik, azonban a díszkert trágyázására általában a kerti komposzt is megfelel. Mivel tápanyagtartalma a komposztálódott anyagoktól függ, ezért nem teljes értékű; némelyik elemből több, a másikból kevesebb van benne. Műtrágyák hozzáadásával növelhetjük a tápértékét, ami akkor szükséges igazán, ha hiánytünetek mutatkoznak a növényeken. A földdé érett kerti komposztból 5-10 kilogrammot juttassunk ki négyzetméterenként, majd – lehetőleg a gyökerek megsértése nélkül – ássuk a talajba!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu