Ablakba, teraszra, balkonra

Május végén, június elején még nem késő virágokat ültetni a balkonládákba, dézsákba és cserepekbe. A kis talajmennyiség miatt csak olyan növényeket válasszunk, amelyek abban meg tudnak élni.

Kertünk-udvarunkPethes József2010. 05. 24. hétfő2010. 05. 24.

Kép: Balkon virágok dália Árvácska kiskert díszkert virágoskert Fotó: Habik Csaba 2010 05 17

Ablakba, teraszra, balkonra
Balkon virágok dália Árvácska kiskert díszkert virágoskert Fotó: Habik Csaba 2010 05 17

Számolni kell azzal is, hogy egy növénynek minél nagyobb a lombja, annál több vízre van szüksége. A gyökérnek viszonylag kevés hely jut a balkonládában, és ez a növényméretet is korlátozza. Ez nem jelenti azt, hogy egy balkonládában nem lehet szép, hosszan leomló futómuskátlikat nevelni, csak ahol a gyökér–lomb arány aránytalanul eltolódik az utóbbi javára, számítani kell arra, hogy akár naponta kétszer is öntözni kell.

Ma már óriási a választék balkonnövényekből, évről évre jelennek meg új fajták szinte minden egynyáriból. Érdemes érdeklődni az eladóktól, és olyan fajtát választani, ami betegségeknek ellenálló, mert a lisztharmat – de egyéb betegségek is – meg tudják csúnyítani nyár végétől a balkonnövényeinket. Ugyancsak fontos tudni, hogy mennyire nő meg a növény. Főleg régebbi petúniafajtákra volt jellemző, hogy kevéssé ágaztak el, és mindig csak a hajtásvégen virágoztak. E növények nyár elején még jól néznek ki, ám ahogy telik az idő, eltorzulnak: nyár vége felé egy nem túl látványos, hosszan lecsüngő leveles szár alján nyílik egy-két viráguk. Ezért érdemes maguktól is elágazó, dúsan bokrosodó fajtákat választani.

Balkonládába célszerű inkább bimbós palántát ültetni, mint magot vetni, mert utóbbi esetben csak későn kapunk virágzó egyedet. A körömvirág, a bársonyvirág, a sarkantyúka, a törpe dáliák azonban alkalmasak magvetéssel történő szaporításra is. Helyenként kaphatók magszalagok, melyek lényege, hogy egy, a talajban könnyen lebomló papírszalagra vannak ragasztgatva a magok egymástól megfelelő távolságra.

A balkonláda benépesítésekor mindenki egyből a muskátlira, a petúniára és a többi népszerű egynyári virágokra gondol. Pedig olyan növényeket is választhatunk, amelyek díszítőértékük mellett hasznot is hoznak. Számos zöldségünknek vannak olyan változatai, melyek dísznövényként is megállják a helyüket, és a balkonláda adta szűkös keretek között is eredményesen nevelhetők. Ilyen például a levélpetrezselyem, a fodros vagy színes levelű saláta, a mángold, és az olyan fűszernövények, mint a színes levelű zsálya vagy a bazsalikom.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek