Fekete gyógybogyók

A fekete ribiszke tőlünk délebbre már nem él meg, mert a nagy meleget és a szárazságot nem bírja. Vajon globális felmelegedés hatására eltűnhet-e a hazai köztermesztésből, vagy visszaszorulhat-e a hidegebb, csapadékosabb országrészekbe?

Kertünk-udvarunkBozsik József2010. 05. 17. hétfő2010. 05. 17.

Kép: Fekete ribizli zöld állapotban gyümölcs kiskert Fotó: Habik Csaba 2010 05 11

Fekete gyógybogyók
Fekete ribizli zöld állapotban gyümölcs kiskert Fotó: Habik Csaba 2010 05 11

Már a nyolcvanas években arra figyelmeztettek neves professzorok, hogy a fajtahasználatban a hazai ökológiai adottságok mellett a termésbiztonság a legfontosabb szempont. Árutermelő ültetvényekben a kielégítő hozam mellett a gépi betakarításra való alkalmasság is alapvető követelmény. További fontos szempont a kártevőkkel és kórokozókkal szembeni ellenállás.

A fekete ribiszke klímaadaptációs képessége kedvezőtlen, különösen vonatkozik ez a külföldön nemesített fajtákra. Ezek eredeti hazájukban lehetnek öntermékenyek és biztonságosan termők, de nálunk, a termeszthetőség déli határán, a környezeti stresszhatások miatt termékenyülési zavarokkal küzdenek. Hazánkban a korábban jelentős arányt képviselő nyugat-európai fajták gyenge termőképességűnek bizonyultak. A skandináv és orosz fajták sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, ezért a hazai termőhelyi viszonyokhoz jobban alkalmazkodó magyarországi fajtáknak kiemelkedő jelentősége van.

Mivel a termesztésre ajánlott fajták többségének nem kielégítő az öntermékenyülése, a biztonságos megporzás érdekében kettő-négy fajta együttes telepítése javasolható. A jelenleg termesztésben lévő fajtákkal a szüret ideje mintegy három hétre széthúzható. Főleg korai érésű fajtákkal lehetünk versenyképesek, amíg a lengyel áru meg nem jelenik az Európai Unió piacán. Ám üzemi ültetvény létesítésére senkit sem biztatnék, látva a jelenlegi értékesítési gondokat. Érdemes azonban megismerkedni a legfontosabb fajtákkal: Altajszkaja deszertnaja, Fertődi 1-es, Hidasi bőtermő, Neoszü­pajuscsajaszja, Silvergieter F–59, Wellington XXX, Brödtorp, Ben More, Junnat, Ben Sarek, Ónix, Titania. Az árutermő fajták közül magyar nemesítésű az Aranka, a Dyana, a Fertődi 1-es, valamint a Hidasi bőtermő. A Bona lengyel, az Ometa svájci, az Otelo szlovák, a Titania és a Triton svéd fajták.

A házi kertekben óriási jelentősége lehet a fekete ribiszkének, hiszen rendkívül magas a C-vitamin-, a vas- és a kalciumtartalma, így elsősorban egészségvédő gyógynövényként is ültethetjük, akár most tavasszal, a kert jó vízellátású, hűvösebb, félárnyékos részébe. Jótékony a szív- és érrendszeri betegségek leküzdésében, a csontritkulás megelőzésében és a vérszegénység elhárításában.

Ivólé, szörp, dzsem egyaránt készíthető belőle – hideg eljárással is, így minden beltartalmi értékét meg tudjuk őrizni! Bora pedig különleges csemege.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek