Gedeon bácsi sövényei

Kertünk-udvarunk kellemes összhatásának egyik fő eleme a gondozott sövény. Viszont a sövénynyírás egyrészt időigényes, másrészt nem is túl könnyű feladat – nem mindegy, milyen szerszámot választunk.

Kertünk-udvarunkKirály Farkas2010. 05. 06. csütörtök2010. 05. 06.

Kép: Kertészkedés kalákában - XVI. kerületi Összefogás sétány lakói, kerti munka, sövény, fűnyírás, fünyirás 2008.06.28. fotó: Németh András Péter

Gedeon bácsi sövényei
Kertészkedés kalákában - XVI. kerületi Összefogás sétány lakói, kerti munka, sövény, fűnyírás, fünyirás 2008.06.28. fotó: Németh András Péter

Mindenképpen érdemes alaposan tájékozódni a vásárlást megelőzően: a megfelelő sövénynyíró a munkát kevésbé izzasztóvá és gyorsabban elvégezhetővé teszi – a túl nehéz vagy túl zajos szerszám pedig kellemetlenségek forrása lehet. E szerszámcsalád legegyszerűbb tagja a kézi sövénynyíró. Ez a legjobb megoldás, ha csak néhány méternyi sövényt, egy-két kisebb bokrot kell gondoznunk, és a formára nyíráshoz is ez az ideális szerszám. Szintén erényei közé tartozik, hogy ez a legcsendesebb és a legolcsóbb változat.

Ha a szépség mellett a gyors munka is fontos számunkra, nem marad más választásunk, mint egy sövénynyíró gép megvásárlása. Ilyennek manapság már hat-hétezer forintért a boldog tulajdonosává válhatunk. Persze egy márkás, garantáltan jó minőségű és megbízható szerszámért, ami a családi ház körül épp’ hogy nem egymagában dolgozik, sok tízezer forintot is elkérnek. A napokban 163 ezer forintért láttam egyet!

Az elektromos – hálózati vagy akkumulátoros – gépek a ház körüli munkákra a legalkalmasabbak. Elfogadható a zajszintjük és egyszerűen kezelhetők. E kettő közül a hálózati táplálásúnak a hátránya az, hogy a tápvezeték mindig útban van, ami nemcsak kényelmetlen, hanem valamennyire veszélyes is: a sövényen véletlenül áthúzott vezetéket egy kettőre elvághatjuk. (Persze a gépek felépítése kizárja az áramütést, hiszen a csak mindkét kézzel működtethető szerkezetek fogantyúja szigetelő műanyagból készül.) Az akkumulátorról táplált gépek hátránya pedig az, hogy bizonyos idő után lemerül a tápegységük. Ha nincs több akkunk a nyíróhoz, fel kell függesztenünk a sövényszépítést addig, amíg az akkumulátor feltöltődik.

A benzinmotoros gépek használóinak nem kell aggódniuk a vezeték elvágása vagy az akku kimerülése miatt. Ráadásul ezek a legnagyobb teljesítményűek a családjukban. Viszont nehezek, zajosak és ontják a bűzt – bár ahol temérdek a nyírni való, ott a fenti hátrányok kevésbé számítanak.

Egyszóval a sövénynyíró jellegzetesen az a kerti szerszám, amelyből a hobbikertészeknek inkább megéri az elektromos változatot beszerezni (a kertépítőkre ez nyilván nem vonatkozik). Egy sövénynyírót évente 4-szer, 5-ször fogunk munkára, ennyiért nem érdemes a sokkal drágább benzines gépet megvenni. Emellett fontos a munkabiztonság is: a belső égésű motorok hajtotta szerszámok mindig nagyobb veszélyek forrásai lehetnek, mint az elektromos rokonaik. Végül pedig az elektromos szerszám mellett szól az is, hogy kisebb zajt kelt. Pihenőnapon, délutáni szunyókálás közben a többi családtagnak vagy a szomszédoknak egyáltalán nem mindegy, hogy a sövény hány decibel mellett épül-szépül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek