Erőltetett cseresznyemosoly

Az idei év nem volt jóságos a gyümölcsösökhöz: a sok eső miatt a korai érésű cseresznye odalett – a Tisza mentén ez a termés jó tíz százaléka. Ezt mondják Nagykörűn.

Kertünk-udvarunkPalágyi Béla2010. 06. 22. kedd2010. 06. 22.

Kép: Kecskemét, 2010. június 14. Rothadó cseresznye. Fotó: Ujvári Sándor

Erőltetett cseresznyemosoly
Kecskemét, 2010. június 14. Rothadó cseresznye. Fotó: Ujvári Sándor

Igen ám, csakhogy a fővárosban, a Kolosy téri piacon megjelent a dunaföldváriak kínálata, kilónként 800 forintos áron. Lám csak, még egy cseresznyéskert! Na de majd jön a nagykörűiek „aduja”, a germersdorfi. Ezzel lett Európa-hírű a falu, ezért állnak sort a kamionok ma is. A fajtát Petrovay György hagyományozta a falura, ebből született a 140-150 hektáros cseresznyés törzsállománya.

A fák között van már százéves is, az egyik alatt a középkorú Szabó Pál író fényképeztette magát. A sok tulajdonos között van olyan is, aki csak szüretkor teszi tiszteletét a faluban, mert a permetezést néhányan légi járműről elvégzik, így jut a vegyszerből neki is, legtöbbször ingyen. Az idén Marsi István szervezett egy helikopteres permetezést hatmillió forintért.

A régi fák termését általában családi kalákában szedték, aztán leadták a felvásárlónak vagy a pálinkafőzdének. Valamikor kofahajókon szállították háti kosárban az asszonyok a mosolygó gyümölcsöt a szolnoki piacra, de az az idő elmúlt a hajóval együtt. Ma már vállalkozók próbálnak pénzt csinálni a hírnévből. Túri Tibor, Baráth József és még néhányan telepítésbe kezdtek – ők már számítógépen ütik be a befektetést és a megtérülést. Ebből aztán – Túri Tibor szerint – kiderül, hogy a cseresznye a legdrágább gyümölcs.

Ott van, ugye, a föld, a kerítés, a csemete, a vegyszer, a válogató gépsor, a hűtés, a szállítás, a munka – s máris kijön, hogy egy kiló cseresznye önköltsége 250 forint. Ennek ellenére a szolnoki piacon az első cseresznye 1200 forintért somolygott a vevőre. Az idősebbek azért tudják olcsóbban adni, mert ők készen kapták a gyümölcsöst, nem szállítanak külföldre, konzervgyárnak, szupermarketnek, nem kell hűteniük, és jobb esetben a fa alól árulják a termést.

Hogy milyen lesz az idei termés? Ugyan az időjárás nem kedvezett a virágzáskor, így a méhecskék a beporzást esőszünet miatt gyakran félbeszakították, de aztán szerencsére újrakezdték, így lesz nagykörűi cseresznye. Más kérdés, hogy akár háromszor is neki kell a fának támasztani a létrát szüretkor, mivel az ilyen zaklatott kötődés miatt akár tíz nap különbség is lehet egyazon fán az érésben.

A seregélyek nem támadnak olyan vehemensen, mint korábban, jól sikerült a vegyszeres védekezés, egyszóval közepes körüli átlagot hoznak a fák. A nagy meleg miatt gyorsan lefuthat a szezon, ezért már most elő kell vennie a befőttesüveget annak, aki eltenni akar. Az új telepítők már olyan fajtákkal próbálkoznak, amelyek állják a hűtőkamionban a 2-3 napos zötykölődést, aztán a 40-50 napos hibernálást – és utána még tudnak mosolyogni is. Ezek a cseresznyék már nem germesdorfiak lesznek, de mindenképpen nagykörűiek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek