Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ez a csapadékos időjárás a szőlőt fertőző kórokozók számára kedvezett. Főként a peronoszpóra és a szürkepenészes rothadás okoz nagy gondot. A borvidékek több részén láthatóvá váltak a lisztharmat és a peronoszpóra kezdeti tünetei.
Kép: Izsák, 2007. július 04. Elsárgult szőlőlevél. Fotó: Ujvári Sándor
A növényvédelem szempontjából kritikus időszak – a virágzás utáni kis bogyós állapot – közeledésével a kombinált, felszívódó készítmények bevetésére kell készülni. Abban az esetben, ha már kialakultak a lisztharmat-micélium telepek, valamint láthatóvá váltak a peronoszpóra gyanús foltjai, csak akkor használjunk kombinált, több kórokozó ellen hatékony készítményt, ha korábban permeteztünk már felszívódó hatóanyaggal. Ellenkező esetben egy kontakt és egy felszívódó szerrel védekezzünk a gombák ellen. Peronoszpóra ellen jó például a Ridomil, míg a lisztharmat megelőzésére a Topas ajánlott.
A tarka szőlőmoly első nemzedéke ellen nehéz volt megválasztani a helyes védekezési időpontot, mert a csapdák a rossz időjárás miatt nem megbízható módon jelezték a károsító egyedszámot. Emiatt több szőlőben 20-30%-os gyakorisággal károsítanak a szőlőmolylárvák. A korábbi hetek alacsony hőmérséklete miatt a lárvák fejlődése elhúzódhat, emiatt rövid hatástartamú szerrel még gazdaságosan védekezhetünk a kártevő ellen. Hogy jobb hatást érjünk el, nagyobb lémennyiséggel kell permetezni, 10-14 naponként. E kártevők ellen hatásos például a Karate Zeon és a Lufox.
Ilyenkor jobban elszaporodnak a gyomok is, melyek ellen a sok eső miatt nehéz a kapálás. A Folar 525 FW hatékony a magról kelő gyomok ellen is, és ha szakszerűen alkalmazzuk, akkor többé-kevésbé az egész vegetációban képes gyommentesen tartani a sort is, de előtte célszerű legalább egyszer tisztára művelni a sorok alját.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu