Királynői gömbök

Mintegy kétezer fajtából áll a világ szilvakínálata, amelyen belül a ringlók külön csoportot képeznek. Nagy és gömbölyű gyümölcsöt hoznak, önmeddők, később fordulnak termőre és szakaszosabban is teremnek, mint a közönséges szilvák.

Kertünk-udvarunkValló László2010. 08. 10. kedd2010. 08. 10.

Kép: ringlószilva gyümölcs vitamin egészséges életmód Fotó: Habik Csaba 2010 07 30

Királynői gömbök
ringlószilva gyümölcs vitamin egészséges életmód Fotó: Habik Csaba 2010 07 30

Nevüket I. Ferenc francia király felesége, Reine Claude után kapták (ami renklódként hangzott). Az előkelő hölgynek kedvence lehetett ez a különlegességnek számító gyümölcs. Táplálkozási értékét A-, B- és C-vitamin-tartalma adja, ezenkívül számos fontos ásványi anyagot, így kalciumot, foszfort és magnéziumot tartalmaz. A benne lévő sok rost miatt jól megmozgatja a beleket, de salaktalanító és vizelethajtó hatása is jelentős.

A legkorábban, július második felében érő kedvelt ringlófajtánk a Sermina, elsősorban friss fogyasztásra alkalmas. Nagy, gömbölyű, liláspiros gyümölcse van, húsa lédús. Rosszul termékenyül, ezért magában ültetve alig terem. Porzófajták társaságában azonban, mint amilyen az Ageni szilva, az Althann ringló és a Cacanska rana, kielégítő termést hoz.

Augusztus közepén érik a közismert Zöld ringló, amely nagyon édes, de mégis kellemes ízű, közepesen nagy gyümölcsével tűnik ki. Szétterülő koronájú, átlagosan sűrű fát nevel, ami teljesen önmeddő. Az Althann ringló, az Ageni szilva és a Cacanska rana jól porozzák. Szintén augusztus közepétől szüretelhető a hamvas, nagy liláspiros termést érlelő Althann ringló is, amelynek húsa édes-savanykás kellemes. Ez a fajta is önmeddő, és a másik két ringló, valamint a Debreceni muskotály szilva jól termékenyítik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek