Az idén sok helyen pusztított a peronoszpóra, a lisztharmat, s még a legjobb szerekkel se sikerült megvédeni a szőlőt. Ilyenkor többen gondolnak arra, hogy a betegségeknek ellenálló fajtákat kellene ültetni.
A Nemzeti Fajtajegyzéken szereplő fehérborszőlők közül ilyen például a Bianca, a Csillám, a Gesztus, a Viktor, az Aletta, a Göcseji zamatos, a Heuréka, a Trilla, az Odysseus, az Orpheus, a Refrén, a Taurus és a Villard blanc. A Pölöskei muskotály – mely korábban csemegeszőlő volt – ebbe a körbe sorolható, mert bor is készíthető belőle.
A vörösborszőlők között ellenállónak számít a Duna gyöngye, a Medina, a Korai bíbor, a Pannon frankos és a Dornfelder We. 700. A Nero augusztusi érésű, erős növekedésű, bőtermő, rezisztens csemegeszőlő. Fagytűrő, a gombás megbetegedéseknek kiválóan ellenáll, borkészítésre is alkalmas. Ezért az unió szabályai szerint ma már a vörösborszőlők közé sorolják.
A csemegeszőlők között találjuk például a Saroltát, amely augusztus végén érik. Jól terem, de a lisztharmatra kissé fogékony. A peronoszpórával és a szürke rothadással szemben nagyobb ellenálló képességet mutat. Az Esther augusztus első felében érő, kék színű, ropogós csemegeszőlő. Viszonylag jó gombaellenálló képességének köszönhetően a házi és üdülőkertek kedvelt fajtája lehet. A Palatina – régi nevén Augusztusi muskotály – a peronoszpóra támadásait jól tűri, viszont a lisztharmattal szemben közepesen ellenálló.