Céklavörös tisztulás

Még nem késtünk el a cékla felszedésével, ami a legkönnyebb kerti munkák egyike. Nemcsak ezért érdemes vele foglalkozni, hanem azért is, mert egy igazi gyógyzöldséget mondhatunk magunkénak.

Kertünk-udvarunkPethes József2010. 10. 21. csütörtök2010. 10. 21.

Kép:

Céklavörös tisztulás

Már az ókorban ismerték áldásos hatását, a görögök kedvelt italt készítettek belőle, azt tartották róla, hogy a vért hűsíti. Hasonló célból használták a rómaiak is lázas megbetegedés esetén. Az indiai orvoslás kiváló vérképző gyógynövényként említi, de májbetegségek, székrekedés és egyes bélbetegségek kezelésére is használják, sőt mitesszerek, pattanások és korpásodás ellen is javasolják.

Magas ásványianyag- és vitamintartalma miatt nagyon egészséges. Ha idős korban időnként céklakúra alá vetjük magunkat, megelőzi, illetve kiküszöböli a gyűjtőerek falainak megkeményedését. Káliumtartalma hozzájárul a test fiziológiai táplálásához, az izmok és az állóképesség növeléséhez, míg a cholin nevű összetevője kitűnő tisztítóanyaga a májnak, a vesének és a húgyhólyagnak, és serkentőleg hat a test nyirokmirigyeinek munkájára.

Az összes növény közül a céklának a legmagasabb a szilíciumtartalma, amely jó hatással van a szervezet védekezőképességére. A népi orvoslás a reszelt nyers céklát és levét vizelethajtónak, vérképzőnek és vértisztítónak tartja. Gyenge gyerekeknek és vérszegény fiataloknak mézzel édesítve adták a préselt levet. Ezenkívül előnyös a bél, a gyomor és az epe működésére, de a gyenge tüdejűek, gyulladásra hajlamosak és tartós rekedtségben szenvedők is gyakran fogyasztották, és sebgyógyításra is kiváló.

A sárgarépa után ez a legkedveltebb gyógyító zöldség. Ajánlatos azoknak is, akik valamilyen hosszan tartó betegségből lábadoznak. Naponta 2-3 alkalommal egy-egy pohár céklalé jót tesz azoknak a nőknek is, akik menstruációs zavarokkal küzdenek vagy panasszal lépnek a változó korba.

Mi, magyarok főleg megfőzve, savanyúságként fogyasztjuk, pedig sokféleképpen elkészíthető nyersen is. Lehet préselni, levét meginni, lereszelve pedig különböző saláták összetevőjeként kerülhet az asztalunkra. Ha céklát, sárgarépát, fejes káposztát egyforma arányban durvára reszelünk, majd növényi olajjal, mézzel, citromlével meglocsoljuk és jól összekeverjük, vértisztító salátát kapunk, ami az emésztőrendszert is rendbe rakja. Ráadásul ilyenkor a legolcsóbb zöldségek egyike, ha valamilyen okból nem termeltük meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek