Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csupán névrokona a szelídgesztenye a vadgesztenyének. Tehát ha a környékünkön szép vadgesztenyefák díszlenek, abból még nem vonhatjuk le azt a következtetést, hogy a szelídgesztenye is jól érzi majd magát a kertünkben. Ugyanis a szelídgesztenye mészkerülő növény.
Kép: Szelídgesztenyefa termése. 2009.11.04. Fotó: Bohanek Miklós
Csak ott hoz bőségesen termést, ahol a talaj mészmentes, savanyú kémhatású. Ilyen természet adta lehetőség csak néhány régiónkban adatott meg. E helyekről származnak a hazai gesztenyefajták: Kőszeg, Pécs, Zala, Iharosberény, Nagymaros.
Szentiványi Péter, a hazai gesztenyekutatás nagy öregje elmondta, hogy a szelídgesztenye annyira értékes táplálóanyagokkal rendelkezik, hogy a II. világháborúban Olaszországban, amikor a gabonatermés elpusztult, az éhínség idején gesztenyéből sütöttek kenyeret a hegyekben élő olaszok, hogy éhen ne haljanak. A gesztenyefák matuzsálemi kort élnek meg, Szicíliában ezerévesről is tudnak. Tehát jól gondoljuk meg, hová ültetjük, mert az utánunk jövő generációk kerti életét is meghatározzuk ezzel. A gesztenyefa óriásira megnő. Sajnos több súlyos betegségét azonosították, ez a magyarázata, hogy nem tudott úgy felfutni, mint a dió. Az endotiás kéregelhalás a legsúlyosabb – ezt madarak hozták be Ázsiából, az egész öreg kontinensen terjed.
Ezenkívül a melanconisos gombafertőzésre és a fitoftórás tintabetegségre kell figyelni. A többszöri rezes permetezés, például az őszi és a tavaszi védekezés nagyon fontos, mint az is, hogy a beteg, elszáradt részeket azonnal vágjuk le, a sebeket ecseteljük le rezes permetszerrel, majd sebkezelő anyaggal zárjuk le. A Nemzeti Fajtajegyzéken hat gesztenyefajta szerepel. Ezeket oltvány formában forgalmazzák. A gesztenye nemcsak a talajra kényes, hanem a származási helyére is. Szentiványi Péter azt tapasztalta, hogy a Nagymarosi 22-es, a Nagymarosi 37-es és a Nagymarosi 38-as fajták más termőtájakon is meghonosodnak. Ezzel szemben az Iharosberényi 2-es, az Iharosberényi 29-es és a Kőszegszerdahelyi 29-es csak az eredeti termőhelyén díszlik szépen.
A mészkerülés olyannyira erős genetikai igénye a szelídgesztenyének, hogy ha tölgyre oltjuk, ami bírja a meszet, a fa szép lesz. Ám az ilyen fák gyakran nem hoznak ehető termést, csupán léha magokat, amelyek belül üresek.
A piaci árusok tudják, hogy melyik gesztenye honnan érkezett. Az olasz maróni fajtakör tarol, ráadásul egyes magyar gesztenyéknél olcsóbb. Sütve és pürének megfőzve finom csemege. Általában nejlonzacskóba mérik, de abból vegyük ki, nehogy megpenészedjen. Szentiványi Péter azt is elárulta, hogy ha a leszedés után azonnal vízbe tesszük, majd öt napon át víz alatt tartjuk a gesztenyeszemeket, és csak ezt követően tároljuk-szikkasztjuk, akkor nem tud penészgomba kialakulni a szemek belsejében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu