Októberben már lehet annyira hűvös az idő, hogy a legkülönbözőbb bogarak bekívánkozzanak a lakásba.
Közülük is leginkább a katicabogarak szeretnek tavaszig a melegben vendégeskedni. Megszoktuk, hogy míg a legtöbb bogarat kézzel-lábbal vagy akár rájuk nézve halálos eszközök bevetésével próbáljuk eltávolítani a közelünkből, addig a katicát nagy szeretettel óvjuk, és megengedjük neki, hogy a házunkban teleljen át. Nagyon helyesen – hiszen az őshonos katicáink legtöbb faja igencsak hasznos.
Az utóbbi években viszont megjelent, és sajnálatos módon egyre jobban terjed egy veszélyes katicabogárfaj: a harlekinkatica, tudományos nevén Harmonia axyridis. Persze nem az emberre veszélyes, hanem a rokonaira, azaz a többi katicára, mivel felfalja azoknak – ahogy más hasznos rovaroknak is – a tojásait, lárváit. „Húsos” táplálék híján pedig gyümölcsöket, elsősorban szőlőt fogyaszt, de megrágja az almát, a körtét és a málnát is, pollenfogyasztásával, a virágok megrágásával pedig csökkentheti a termés mennyiségét.
Ősszel a harlekinkaticák is szívesen húzódnak a lakásokba. A telelni készülő bogarak nagy számban képesek megszállni a lakásokat, ráadásul fokozatosan: ahol egy példány megjelent, számítani lehet a következő százra, netán ezerre.
A védekezés első lépéseként ajánlott tömíteni az ablakok, az ajtók hézagait meg az olyan helyeket, ahol bejuthatnak a katicabogarak. Ha a szúnyogok ellen nem szereltük fel, akkor most tehetünk még hálót az ablakokra. Lehetőleg ne üssük le a bogarakat, mert sárga folt marad a szétlapításuk után – amennyiben a kis „dögök” mégis bejutottak a házba, összegyűjtésükre legjobb módszer az összeporszívózásuk, majd csoportos megsemmisítésük. Ha pedig a gyerekek egy kegyetlenségi rohamukban a bogarak életét veszélyeztető, netán kioltó tevékenységbe fognak, tegyünk úgy, mintha nem látnánk, és hagyjuk őket, hadd pusztítsák el a harlekinkaticákat. De csak azokat – a hét-, a kétpettyes meg a többi „hazai” fajtának továbbra se ártsunk, sőt óvjuk őket!