Beporzókra várva

Tavaly indította útjára a Syngenta egymillió eurós költségvetésű, ötéves programját, amelynek célja, hogy a növényeket beporzó rovarok számára élőhelyeket és táplálékszerzési területeket alakítsanak ki hét európai országban: az Egyesült Királyságban, Portugáliában, Spanyol-, Francia-, Német- és Olaszországban, Magyarországon.

Kertünk-udvarunkPethes József2010. 11. 14. vasárnap2010. 11. 14.

Kép: Napraforgó posztméh virág olajos mag energianövény méz, beporzás Fotó: Habik Csaba 2008 07 20

Beporzókra várva
Napraforgó posztméh virág olajos mag energianövény méz, beporzás Fotó: Habik Csaba 2008 07 20

Ahhoz, hogy a beporzó rovarok elszaporodjanak, alapvető feltétel például az általuk kedvelt vadvirágok termesztése a mezőgazdasági táblák szegélyein, környékén. Ezért a gazdálkodóknak olyan magkeveréket, növényvédelmi eljárásokat és szaktanácsot nyújtanak, amelyek segítik a beporzó rovarok életfeltételeit.

Erre azért volt szükség, mert a nektár- és virágporgyűjtési területek csökkenése miatt a beporzó rovarok száma jelentősen visszaesett az elmúlt években Európa-szerte. A Syngenta célja ezen tendencia megfordítása azzal, hogy a beporzó rovarok számára további tízezer hektárnyi élőhelyet hoz létre. Ezzel a növényvédelmi cég azt is szeretné bizonyítani, hogy a fenntartható környezet és a modern gazdálkodás egyáltalán nem zárják ki egymást.

Az Egyesült Királyságban már vannak eredmények, hiszen a poszméh-populációk száma a hatszorosára növekedett három év alatt, sőt olyan ritka fajok is fennmaradtak, amelyeket korábban a kipusztulás fenyegetett. A lepkepopulációk száma tizenkétszeresére nőtt, illetve egyéb beporzó rovarok esetében a populációnövekedés akár a tízszeresét is elérte. A beporzó rovarok létfontosságúak a természetes élőhelyeken és a mezőgazdaságban, az európai növénytermesztés több mint 80 százaléka közvetlenül függ tőlük. Becslések szerint a beporzók éves szinten körülbelül 5 milliárd eurós értéket képviselnek az európai gazdálkodók számára.

A növényvédelmi cégnek egyébként több környezetvédelmi programja fut egymás mellett. Ilyen például a SOWAP talaj- és vízvédelmi program, amely egyik jellemzője az energiatakarékos talajművelés, hogy megakadályozzák a termőföld pusztulását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek