Árt nekik a túlápolás!

Szobanövényeink igénye – azon túl, hogy kedvelik a meleget – egyben-másban eltérhet egymástól. Az alsó hőmérsékleti határ, amit még általában elviselnek, 16 fok, a fölső pedig 24. „Túlápolásuk”, ami leggyakrabban a túlzásba vitt öntözésben nyilvánul meg, többet árthat, mint az elhanyagolásuk.

Kertünk-udvarunkValló László2010. 12. 23. csütörtök2010. 12. 23.

Kép: Mikulásvirág szobanövény 2010.12.06. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Árt nekik a túlápolás!
Mikulásvirág szobanövény 2010.12.06. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Mivel szobai díszeink igen különböző éghajlati adottságú helyekről származnak, igényük is különböző, amit – korlátozott mértékben ugyan, de – érvényesíteni tudunk a lakásban való elhelyezésük során is. Így például a kifejezetten fényigényeseket a szoba erősen napos részében tartsuk, ami a mostani, fényszegény időszakban különösen fontos. (Ilyen például a szobafenyő, a cikász, a selyempálma, az óriás pálmaliliom, a mikulásvirág.) Más részük jól tűri, sőt kedveli az árnyékot, ezek az ablaktól távolabbi zugokban érzik jól magukat. Ilyenek például a szobai páfrányok, a kukoricalevél, a borostyán vagy a flamingóvirág. A kúszókák (Cissus), a szobai futóka, a japán babérsom, a hegyipálma, valamint a szobaarália pedig kifejezetten árnyékos körülményeket kívánnak.

Szobanövényeink 16 és 24 fokos hőmérsékleti határok között fejlődnek jól, bár a trópusiak számára az alsó érték éppen hogy csak elviselhető. Viszont a 24 fok fölötti tartás azzal a veszéllyel jár, hogy a nagyobb hőfok nagyobb fényigényt is támaszt, amit a lakásban nem tudunk biztosítani (különösen a téli időszakban), s ez összezavarja a növényt. Fontos, hogy óvjuk szobadíszeinket a hirtelen és erős hőmérséklet-változástól – főleg a hideg téli szellőztetések alkalmával –, mert az ekkor létesülő jeges huzat nagyon ártalmas lehet. Ilyenkor kis rést hagyva az ablakon szellőztessünk hosszabb időn át.

Sok jó szándékú növénybarát esik abba a hibába, hogy túlöntözi növényeit. Ez azért ártalmas, mert egyrészt túlságosan fölhígul a talajban lévő tápanyag, másrészt pedig a gyökerekhez nem jut elég levegő (mivel a víz kiszorítja), így a növény el is pusztulhat. Különösen a kettős cserépben álló szobai díszek szenvedhetnek ettől, ahol a fölösleges víz a külső cserépben gyülemlik föl, és utánpótlásul szolgál akkor is, amikor nem öntözünk. Ha nem vagyunk pontosan tisztában növényünk vízigényével, legjobb, ha többször (hetente két alkalommal) és kis vízadagokkal öntözzük. Legalább egyszer havonta lazítsuk meg a cserépben lévő föld felszínét, hogy levegős környezetet teremtsünk a gyökérzet számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek