Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyre ismertebb karácsonyfa a kaukázusi jegenyefenyő – vagy ahogy a legtöbben ismerik: a nordmann fenyő.
Kép: KecskemŽt, 2010. december 13. Normand fenyÎ. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
Ez utóbbi elnevezése első leírójának, Alexander Nordmann finn botanikusnak a nevéből származik, következésképpen semmi köze nincs a normannokhoz vagy Normandiához. Annál inkább a Kaukázushoz, ahol őshonos erdőalkotó faj. Onnan jutott el hazánkba is.
Kényes és igényes örökzöld. Nem tűri a szárazságot, miként a pangó vizes területeken is csak sínylődik. Kifejezetten fényigényes, viszont a hőigénye kicsi, a forró nyári napokat nehezen viseli. A fagyot jól tűri; a hűvösebb északi tájakon díszlik a legszebben.
Jó termőhelyi körülmények között fája a 20-30 méteres magasságot is elérheti. Koronája szép, szabályos, keskeny kúp alakú, sűrű ágrendszerű. Örökzöld tűlevelei, amelyek zöldek vagy sötétzöld árnyalatúak, ferdén fölálló ágain ülnek.
A tűlevelek jellegzetessége, hogy két csúcsuk van, és a hajtás fölső részén szórtan, kefeszerűen foglalnak helyet. Megdörzsölve a narancshoz hasonló illatot árasztanak. Tobozvirágzata barnás-rózsaszínes, lehullás előtt a porzós virágok vörös színt öltenek. Toboztermése hengeres.
Mi tagadás, a nordmann fenyő ideális karácsonyfa: különlegesen szép, szabályos formájú, ráadásul egzotikus illatot is áraszt. Viszont mivel igen kényes, ezért nehezebben is nevelhető, mint a luc (ami a hagyományos karácsonyfenyő), s mindez meglátszik az árában is. Földlabdás változatának méteréért 1800-2000 forintot kérnek a faiskolák, ám ennek nagy előnye, hogy ünnepek után az értékes növény kiültethető a kertbe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu