Pintes és zenit atyjai

Sokféle szőlőfajtát termesztünk, s van, aki nem is tudja azok nevét – a nemesítőjükről nem is beszélve.

Kertünk-udvarunkBozsik József2010. 12. 22. szerda2010. 12. 22.

Kép: Eger Egri borvidék szölöfürt szőlő töke borászat szölészet tetejelés 2010.07.15. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Pintes és zenit atyjai
Eger Egri borvidék szölöfürt szőlő töke borászat szölészet tetejelés 2010.07.15. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Ez jutott eszembe, amikor a Magyar Tudományos Akadémia a szőlésztársadalommal karöltve emlékülést rendezett, és Pécsett emléktáblát avatott Németh Márton születésének 100. évfordulója alkalmából. Az emléktáblára Király Ferenc nemesítő neve is felkerült, aki 99 éve született. Ők ketten ugyanabban a házban dolgoztak egykor, a Búza téren.

A Pécsi Orbán György Kertbarát Kör, Guth József elnök vezetésével, sokat tett azért, hogy ez az emléktábla megszülethessen. A konferencián a hazai és a külföldi szőlőkutatás jeles egyéniségei tartottak előadásokat, s méltatták a két magyar kutatót, hiszen a fajták azonosításában, a klónszelekcióban és az új szőlőfajták nemesítésében maradandót alkottak. Hajdú Edit szőlőnemesítő, a Corvinus Egyetem kutatója szerint a szőlő- és borkultúrához hozzátartozik szerte a nagyvilágban, hogy az előttünk járó nemzedékek jeles egyéniségeinek emlékét megőrizzük.

Németh Márton a szőlőfajták leírásával, rendszerezésével foglalkozott, ő fedezte fel a pintes nevű szőlőfajtát Pécs-Cserkút szőlőhegyen. Ez a fehérborszőlő október első felében érik, rothadásra nem hajlamos. Alacsony terhelés mellett jó minőségű bort ad. Ugyancsak Németh Mártonnak köszönhetjük, hogy a feledés homályából az érdeklődés homlokterébe állította a királyleányka nevű fehérborszőlő-fajtát, amelynek korábbi fénykora Mátyás király idejében volt. Ezenkívül a jó tulajdonságú szőlőváltozatok, azaz klónok kiválasztásában is közreműködött, így vannak furmint-, kadarka-, pinot noir- és olaszrizlingklónjai. Eközben kidolgozta a négylépcsős klónszelekciós módszert, amelyet a német kutatók is átvettek. Király Ferenc az új szőlőfajták nemesítésével alkotott maradandót. Keresztezéses nemesítésének eredménye a zefír, a zengő, a zenit, a zéta (korábban oremusz) és a Zeusz nevű fajták.

A zenit fehérborszőlő, tőkéje közepesen fagytűrő, rothadásra kevésbé hajlamos. Bőtermő, korai érésű: augusztus végén, szeptember elején kiváló cukorfokkal szüretelhető. Fürtje középnagy, átlagtömege 100 gramm, vállas, kissé laza. Bogyója nyúlt, kicsi, sárga, kissé hamvas, vékony héjú. Bora kellemes illatú, zamatokban gazdag, harmonikus savakkal. A zengő korai érésű, bőtermő fehérborszőlő-fajta. Fürtje középnagy, 140 gramm átlagtömegű, vállas, tömött. Bogyója középnagy, sárgászöld, gömbölyű, hamvas héjú. Szeptember közepén szüretelhető, átlagos termőképességű, fagytűrése csak közepes. A szárazságot jól tűri. Bora tetszetős zamatú, finom savtartalommal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek