Termesszék velem: lugaspaprika

Jó néhány éve minden gond nélkül termelem ezt az igazi trópusi növényt a nagykörűi kertemben. Itthon a legelterjedtebb neve a lugaspaprika (Cyclanthera pedata).

Kertünk-udvarunkGrosz Tamás2010. 12. 02. csütörtök2010. 12. 02.
Termesszék velem: lugaspaprika

Ha sikerült magot szerezni – mely úgy néz ki, mint a széntabletta –, akkor április elején vessük nagy tejfeles pohárba. Öt darabot tegyünk bele: négyet a szélekre. egyet középre. Helyezzük meleg, világos, napos helyre. Nemsokára megjelenek az első hajtások.

Május közepén, mikor már elmúltak a fagyok, ültessük ki a szabadba olyan helyre, ahol tud terjeszkedni, mert ha sikerül félárnyékos helyre palántálni, hamarosan akár öt méterre is elfut. Érdemes kerítésre vagy uborkahálóra futtatni. A tartószerkezeteket meg kell erősíteni, mert a nagy zöld tömeg könnyen elhúzza az egészet. Rendkívül bőtermő.

Nem szereti a perzselő napot. A vizet meghálálja, de ne öntőzzük túl. A gyökereket takarjuk komposzttal, hogy ne száradjon ki a talaj. Nálam mindeddig semmiféle kártevő nem bántotta, így nem kellett permetezni.

Apró sárga virágai után, július végén jelennek meg a paprikaszerű termések, Ezeket, ha nem magra termeljük, 2-3 cm nagyságban kell leszedni, mert később kevésbé finom. Magra termelve október végén szedjük, mikor már fehér színű a termés.

Csökkenti a koleszterin- és vércukorszintet, s a vérnyomást is. Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatású.

Hajtásának csúcsából és a leveleiből levest vagy főzeléket főznek, terméséből Peruban és Bolíviában savanyúságot készítenek. A belsejét lehet tölteni, mint a paprikát. Érdemes különböző zöldségekkel párolni. Könnyen átveszi a fűszerek ízét, így ropogós ételt készíthető belőle. Okrával, paradicsommal, friss zöldségekkel párosítva igazi arabos ízkavalkádot kapunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek