Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Örökzöldek, lombhullatók egyaránt megtalálhatók a bangiták népes nemzetségében. Zömmel tavasz végén, nyár elején hozzák virágaikat, de akadnak köztük korán nyílók, igazi tavaszköszöntők is.
Tél végi, kora tavaszi virágzása miatt kedvelt a kikeleti bangita, amely az egyik legszebb téli díszt adó, 2-3 méterre növő cserje. Lándzsás vagy tojásdad alakú leveleinek jellegzetessége, hogy az erek mélyen a levéllemezbe süllyedtek. Virágai már a tél végén bimbózni kezdenek a csupasz ágakon, kinyílva világos rózsaszínben pompáznak. Az üde, tápdús talajokat, a napos fekvést kedveli. A kányabangita 5 méter magasra növő, gyors növekedésű, szétterülő ágrendszerű, lombhullató cserje. Fogazott szélű levelei a juharokhoz hasonlóan keresztben átellenesek.
Májusban-júniusban nyíló, nagy, lapított, ernyő alakú virágzatuk szélső virágai meddők, mutatós fehér szirmokkal, a belsők termékenyek, ezek kisebbek és sárgásfehérek. Termése gömbölyded, húsos, élénkpiros csontár. Legnépszerűbb nemesített változata a nagy, fehér, labdaformájú, csupa meddő virágokból álló labdarózsa.
Az üde, tápanyagban gazdag kertekben érzi jól magát, ott napon és félárnyékban egyaránt szépen fejlődik. Dugványozással szaporítható; júniusban a rövid oldalhajtások csúcsaiból készített hajtásdugványról vagy ősszel a lombhulláskor szedett és rögtön a szabadba elültetett fás dugványról.
Az ostorménfa szintén a bangiták nemzetségébe tartozó, 3-4 méter magasra növő, fölálló ágú cserje. Vesszői jellegzetesen szőrösek, nagy, lapos, kerekded virágrügyei télen messziről látszanak. Májusban-júniusban hozza krémfehér színű virágait, termése kezdetben piros, később feketére színeződik. Mészkedvelő és szárazságtűrő bokor, hazánkban a száraz cserjésekben, erdők szélén vadon is él. Nemesített változatát a faiskolák szaporítják.
A ráncos levelű bangita nagy, 2-4 méter magas bokorrá növő, fölálló ágú örökzöld. Hatalmas, 10-20 centiméter hosszú, lándzsás-tojásdad, ráncos levelei mutatósak. Bogernyőben álló krémfehér virágai szintén májusban és júniusban nyílnak. A hosszúkás termések kezdetben fényes vörösek, éretten lilásfeketék. Nedves, tápdús talajt kíván, napra vagy félárnyékba ültessük, a nyári és a téli szárazságra érzékeny, ekkor öntözésre szorul. A kertben kiválóan alkalmas a tér határolására, lezárására.
A prágai bangita szintén örökzöld, de az előbbinél kisebb, 2-3 méterre növő bokor. A levele ennek is igen mutatós, fényes sötétzöld. Gazdagon virágzik: májusban hozza halvány rózsaszín virágait. Kiváló téltűrő, lombját se a hideg, se a szél nem károsítja. Egymagában mutat igazán szépen, magas fenyők előterében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu