Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Változatlanul a tuja a legkedveltebb sövény hazánkban. Sokáig a nyugati tuját ajánlották a faiskolák, ez a változat azonban télen barnásvörös lesz, ami rontja a szépségét. A keleti tuja viszont kifogástalan sövénynövény.
Kép: Kalocsa, 2011. április 08. Tuja sövény. Fotó: Ujvári Sándor
Ez megfelel mindannak a követelménynek, amit a sövénytől elvárhatunk. Egész éven át üde zöld, gyorsan és nagyra nő, ugyanakkor könnyen kezelhető. Magas, de keskeny sövény nevelhető belőle, sűrű, átláthatatlan falat ad. Tompítja a zajt, megszűri a port, véd a széltől. Igénytelen, a hazai éghajlati viszonyaink között jól érzi magát, jól tűri még a szárazságot is.
A tuja minden részében olyan illóolajat (glükozidot) tartalmaz, amely, ha nagyobb mértékben a szervezetbe jut, mérgező. Ám mivel keserű, a gyerekek kiköpik, viszont a lovakat távol kell tartani tőle, mert különösen érzékenyek a hatóanyagára.
Noha az árnyékos vagy félárnyékos kertrészben is megél, a napsütötte, szabad területeken díszlik a legszebben. Nagy fák koronájába ne telepítsünk tujasövényt, mert az ott lévő tuják – mivel a fákkal szemben alulmaradnak a tápanyagfelvételért folytatott harcban – visszaesnek fejlődésükben, így az egész sövényfal kiegyenlítetlenné válik. Ellenben a ház árnyéka nem hat hátrányosan a növekedésre.
A telekhatártól olyan távolságra ültessük, hogy metszéskor mindkét oldalához jól hozzáférhessünk. Ha kerítésnek ültetjük, gyakrabban kell metszenünk, hogy sűrű, tömör, áthatolhatatlan falat képezzen. A tujasövényt a fagyos, téli időszak kivételével bármikor nyírhatjuk. Július után azonban már lehetőleg ne vágjuk vissza, mert előfordulhat, hogy a hajtások nem érnek be a fagyok beköszöntéig, és a növény fagykárt szenvedhet. Sövényvágó ollóval vagy motoros sövényvágóval célszerű metszeni. A visszavágáskor ügyeljünk, hogy a zöld fal fölső része minden esetben keskenyebb legyen, mint az alsó.
Ez keresztmetszetben egy megnyúlt trapézformát jelent, ami azért jó, mert így a sövény alsó részén lévő hajtások is elegendő fényhez jutnak. Különben a sövényfal alulról fölkopaszodik. Ha profi módon akarjuk megmetszeni a sövényt, a kijelölt metszési magasságban feszítsünk ki mindkét oldalon jelzőzsinórt, ami mellett haladva egészen biztos, hogy egy síkban lesz a sövény teteje. A nyírás gyakoriságát az egyes változatok növekedési erélye is befolyásolja. A gyors növésűeket – főleg fiatal korban – sokszor vissza kell vágnunk, mert így nevelhetünk szép, szabályos és sűrű sövényfalat.
Ügyeljünk a visszametszés mértékére is, mert ha többéves ágra vágunk vissza, az ág nem fog kihajtani, és lyukas lesz a sövény. Éppen ezért inkább többször és gyengébben visszametszve nyírjuk a sövényfalat, mint ritkábban és erőteljesen beavatkozva.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu