Ezt tegye ki az ablakba!

Parasztmuskátlinak is nevezik kedvelt dísznövényünk álló változatát, amit ilyenkor a legjobb szaporítani. Magyar virágként tartjuk számon, pedig Dél-Afrikából származik, ahol félfás cserjeként őshonos.

Kertünk-udvarunkValló László2011. 08. 28. vasárnap2011. 08. 28.

Kép: Boldogi tájház népviseletben . 2008.05.15. Fotó: Bohanek Miklós

Ezt tegye ki az ablakba!
Boldogi tájház népviseletben . 2008.05.15. Fotó: Bohanek Miklós

Számos nemesített változata ismert, amelyek virágszínben, -formában és növekedési erélyben különböznek egymástól. Választhatunk törpe fajtákat, amelyek kővályúk, balkonládák beültetésére alkalmasak.

Mint a legtöbb növény, a muskátli is szabad földi ágyásokba kiültetve lesz a legmutatósabb, és ez nem jelenti azt, hogy a balkonládákban ne díszlene szépen. A törpe változatokból három tövet ültessünk az egy méter hosszú ládába, arányosan elosztva. Ilyen tőtávolság mellett a muskátli jól fejlődik, és más, szintén kis növésű növény is ültethető még mellé. Legcélszerűbb a készen kapható muskátlifölddel megtölteni az edényt vagy általános virágfölddel, amibe egy kis kerti földet is keverhetünk.

Gyakori hiba a túlöntözés, ami főleg a napra ültetett edényes muskátlikkal fordul elő. Legjobb, ha kicsit szárazon tartjuk a talaját, a fölhasznált tápanyagot pedig tápoldattal pótoljuk. A növény különösebb kezelést nem igényel azon túl, hogy az elszáradt vagy sárguló leveleit, az elnyílt virágait eltávolítjuk.

Egy jó arasznyi darabból olyan tövet nevelhetünk, amely késő tavasztól egészen a fagyokig úgyszólván szünet nélkül ontja virágait. A dugványvágásnak most van itt az ideje. Ehhez csak egészséges, fejlett, még meg nem fás hajtásokat használjunk föl. Dugványszedés előtt egy nappal öntözzük meg az anyatöveket. Éles késsel 8-10 centiméteres hajtásokat vágjunk le róluk; fölülről számolva nagyjából a negyedik levél alatt két centivel metsszük el! Az így levágott hajtásrész leveleit szedjük le és ültessük el. Érdemes gyökereztető port beszerezni, abba belemártani a vágott felületet, és úgy ültetni el.

A frissen vágott dugványokat laza, jó vízáteresztő talajba ültessük, ott gyökeresednek a legjobban. Segíti az eredést, ha néhány héten át magasabb páratartalmú (fóliával takart), világos, meleg (20-25 fokos) helyen tartjuk. A dugványok négy héten belül meggyökeresednek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek