Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Félig még tél, félig már tavasz. Hideg szél süvít az Ill folyó partján, de a nap már kicsalogatta az első rügyeket. A Wacken villamosmegállóból a strasbourgi Európai Parlament épülete felé tartok. Három napra érkeztem.
Meglátni és megszeretni Strasbourgot egy óra műve volt. Egy séta az Ill által körülölelt történelmi városközpontban – amely a világörökség része – maga a csoda. Megértem Goethét, aki közel kétszázötven évvel ezelőtt a Zum Geist fogadóba megérkezve épp csak ledobta a tarisznyáját, s már rohant a katedrálisba. A strasbourgi Notre Dame-ba, ahol most turistacsoportok követik egymást, hogy aztán a petit France, az ősi tímárnegyed házai közt folytassák a nézelődést, elgyönyörködve az utcák, terek harmóniájában, betérve a folyóparti éttermekbe, borozókba.
Strasbourg tiszta, barátságos, néhány furcsasággal. A gyalogosok piros lámpánál is átmennek a zebrán, az autósok ezt jól tűrik. A sarkokon viszont néha a legváratlanabb pillanatban biciklisek bukkannak elő – de jól tudnak fékezni. Nekünk, magyaroknak furcsa az is, hogy a villamosokon, buszokon nincsenek ellenőrök, ennek ellenére szinte mindenki jegyet vált.
Történelmi levegője ellenére milyen fiatalos ez a város – ezen töprengek az Európai Parlament lenyűgöző, XXI. századi épülete elé érve. Bent azután tovább tart ez az érzés, a fiatalosságé. Nem is annyira a képviselők életkora miatt – mert közöttük vannak ifjabbak és idősebbek is –, hanem a mozgás, a nyüzsgés miatt. A parlament belülről olyan öt óra tájt, a plenáris ülés kezdetekor, mint a hangyaboly. Képviselők sietnek a frakcióülésekről a nagy ülésterembe, asszisztensek, gyakornokok telefonálnak vagy rohannak az irodákba fontos papírokért.
Megtelik a nagyterem – pontosítsunk: úgy háromnegyedig megtelik. Jerzy Buzek, az EP elnöke köszönti a nőnap alkalmából a hölgyeket, arányuk a 736 tagú – de a Lisszaboni Szerződés értelmében rövidesen 751 fősre bővülő – parlamentben 35 százalék. Ünnepélyes pillanatok, de aztán a frakcióvezetők következnek, főként problémákkal (az EP-nek hét képviselőcsoportja van, plusz a függetlenek), és az ünnepélyesség alábbhagy.
Aztán változik a napirend. Az elnök bejelenti, hogy Nigel Farage brit képviselőt, a Szabadság és Demokrácia Európája képviselőcsoport tagját tíz napidíjnak megfelelő összeg megvonásával büntette azért a hangnemért, amelyet az előző plenáris ülésen az Európa Tanács elnökével, Herman Van Rompuyjel szemben használt. Majd az egypercesek jönnek, és a terem egyre inkább kiürül, azok maradnak csak, akiket közelebbről érint a téma.
Maga a plenáris ülés éjfélig tart (és másnap reggel kilenckor újra kezdődik). A nyüzsgés ilyen későn sem szűnik. Szerencsés, aki valamelyik Ill-parti étteremben tarthat munkavacsorát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu