A strucc- és emutartók is pályázhatnak telepfejlesztő támogatásra

Hazánkban a kistermelőknek is lehetőségük van futómadár levágására és húsának értékesítésére.

KözéletMW 2024. 05. 01. szerda2024. 05. 01.

Fotó: Illusztráció, Forrás: Shutterstock

Ostrich,Bird,Head,And,Neck,Front,Portrait,In,The,Park Fotó: Illusztráció Forrás: Shutterstock

Van jövője a magyar mezőgazdaságnak, benne az állattenyésztésnek, így a strucctenyésztésnek is, hiszen az ezekből az állatokból előállítható különleges termékek a hazai és a külpiacokon is egyre növekvő érdeklődésre számíthatnak – hangsúlyozta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára még szombaton Hajdúnánáson, a strucctartók szakmai napján.

Farkas Sándor az AM közleménye szerint a rendezvényen elmondta, hogy az új támogatási ciklusban is kiemelt figyelmet fordítanak az állattartással foglalkozó gazdálkodók támogatására: az Állattartó telepek fejlesztésének támogatása című felhívás esetén az elnyerhető támogatási összeg minimum 200 millió, legfeljebb 5 milliárd forint, az Állattartó telepek megújításának támogatása című felhívás esetén pedig az elnyerhető legnagyobb összeg 200 millió forint. Ezek a felhívások az állattartó telepek széles köre számára nyitottak lesznek, így strucc- és emutartók is pályázhatnak majd – tették hozzá.

A közlemény szerint az államtitkár ismertette, hogy az Európai Parlament és a Tanács az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló rendelete

a futómadarakat a „tenyésztett vad” kategóriába sorolja, levágásuk alapvetően a „háziasított patás állatok” kategóriájába nem tartozó egyéb szárazföldi emlősökkel azonos módon történhet.

Farkas Sándor szerint ez azért fontos, mert az uniós szabályozás, bizonyos feltételek teljesülése esetén, megengedi a tenyésztett vad származás helyén történő levágását, elsődlegesen az állatok kímélete, valamint az állatokat kezelő személyzet védelme érdekében.

Strucc levágatására és húsának értékesítésére Magyarországon a kistermelőknek is lehetőségük van

– tették hozzá.

Jelenleg Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Pest, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben van futómadarak vágására engedélyezett vágóhíd vagy szúrópont, összesen tizenegy létesítmény vág, illetve darabol futómadarat, ezeken felül hat létesítmény számára engedélyezett a feldolgozás – áll a közleményben.