Átadták a Puszta kapuja információs központot Bugacon

A nemzeti parkok ma már a hazai ökoturizmus legnagyobb letéteményesei – jelentette ki az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a több mint 288 millió forintból létrehozott Puszta kapuja információs központ keddi megnyitóján, Bugacon, írja az MTI.

KözéletMW 2024. 07. 03. szerda2024. 07. 03.

Kép: Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára (b2, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a térség fideszes országgyűlési képviselője (b3), Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatója (b4) és Szabó László polgármester (b5) átvágja a nemzeti színű szalagot a Puszta kapuja információs központ megnyitó ünnepségén Bugacon 2024. július 2-án, Fotó: Ujvári Sándor, Forrás: MTI

LEZSÁK Sándor; RÁCZ András; SZABÓ László
Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára (b2, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a térség fideszes országgyűlési képviselője (b3), Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatója (b4) és Szabó László polgármester (b5) átvágja a nemzeti színű szalagot a Puszta kapuja információs központ megnyitó ünnepségén Bugacon 2024. július 2-án
Fotó: Ujvári Sándor Forrás: MTI

Rácz András köszöntőjében kiemelte: az új létesítmény is jelzi, hogy az állami természetvédelem feladatellátása ma már messze túlmutat a védett fajok és élőhelyeik megőrzésén. A nemzeti parkok ezek mellett a régészeti és kulturális örökség, valamint a hagyományos gazdálkodási módok megőrzésében és bemutatásában is meghatározó szerepet töltenek be – mondta.

Mindezek megismerésére közvélemény-kutatások alapján is egyre nagyobb a társadalmi igény: a magyarok 70 százaléka tudatosan keresi a nemzeti parkok ökoturisztikai programlehetőségeit, és aktívan igyekszik eltölteni szabadidejét – tette hozzá. Az országban nyilvántartott mintegy 700 ökoturisztikai létesítmény felét a 10 nemzeti parki igazgatóság valamelyike működteti, ezeket összesen évente 1,6 millió látogató keresi fel – ismertette.

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság 3 látogatóközpontot, 6 tematikus bemutatóhelyet, 2 szálláshelyet és 2 természetiskolát működtet, továbbá 26 tanösvény gazdája – sorolta az államtitkár, megjegyezve, hogy ez Magyarország második nemzeti parkja, mely 1975-ben jött létre és kiterjedését tekintve is az 1973-ban létrehozott hortobágyi után következik.

A Puszta kapuja információs központ a megnyitó ünnepségen Bugacon 2024. július 2-án
Fotó: Ujvári Sándor / MTI

A Kiskunsági Nemzeti Park bemutatóhelyeit évente 115 ezren keresik fel, emellett 3 tájvédelmi körzet, több mint 20 természetvédelmi terület, 6 védett vizes élőhely, továbbá egy bioszféra rezervátum gazdagítja a látnivalókat – mondta Rácz András jelezve: nem csupán megőrizni, de gyarapítani is igyekeznek a védett területek hálózatát.

A látogatóközpontról azt mondta, hiánypótló létesítmény, mely szerdától 230 négyzetméteren, egyebek mellett a pásztor hagyományokat és a puszták élővilágát bemutató két tematikus kiállítással várja az érdeklődőket. Az épületegyüttes közösségi rendezvények, konferenciák megtartására is alkalmas.

Megjegyezte: a központ ajándékboltjában terveik szerint nemzeti parki védjegyes termékeket lehet majd vásárolni, és hangsúlyozta, hogy a helyben maradást és falusi önfoglalkoztatást segítő, 2010-ben létrehozott védjegyrendszerhez eddig több mint 260 termelő csatlakozott több mint 1300 termékkel. A Kiskunsági Nemzeti Park területén ebből 29 termelő 142 védjegyes terméke készül.

Ez is érdekelhet

Kifejtette, a természetvédelemre is igaz, hogy az állami erőfeszítés önmagában kevés. Ahhoz, hogy ezt a munkát hatékonyan és eredményesen lehessen végezni, a helyiek elfogadására és aktív közreműködésére is szükség van – fogalmazott. Ez a Puszta kapuja információs központ esetében maradéktalanul megvalósult – hangsúlyozta. A létesítményt a nemzeti park és Bugac önkormányzata közösen működteti a jövőben. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!